Polskie władze przesadziły z międzynarodowymi nakazami aresztowania

Aktualizacja: 2010-12-27 12:47 pm

Policja brytyjska została zasypana tysiącami nakazów aresztowania z Polski. W ubiegłym roku szukała prawie 2500 podejrzanych „przestępców” w imieniu polskich władz, w tym także tak trywialnych, jak sprawa oskarżonego o przekroczenie limitu kredytowego na swoim rachunku.

Polska wydała około 2400 wniosków na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), z których wszystkie będą musiały być rozpatrzone przez policję na Wyspach. Wielka Brytania przygotowała w tym samym czasie zaledwie 19 wniosków do Polski. Europejski system nakazów aresztowania jest obecnie w trakcie przeglądu rządowego i, wraz z odrębną umową o ekstradycji z USA, był krytykowany za wykorzystanie go do ścigania ludzi za drobne przestępstwa lub przestępstwa, które nie są uznawane w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze dane zostały zawarte w odpowiedzi Fair Trials International (FTI) na formalny przegląd rządowy, w której wezwał rząd do testu proporcjonalności, który należy włączyć do systemu.

Dla zilustrowania – jeden z Polaków poszukiwanych na podstawie ENA, Jacek J., został oskarżony o „kradzież” po przekroczeniu limitu kredytowego na rachunku w 2000 roku. Dokument FTI donosi, że Jacek J. zwrócił cztery lata później bankowi brakujacą kwotę, ale i tak ENA został wydany w lipcu tego roku.

Jago Russell, prezes FTI powiedział:

„kłopoty naszych klientów podkreślają poważne i powtarzające się problemy z systemem szybkiej ścieżki używanej do ekstradycji w Europie.

Zwykli ludzie – nauczyciele, strażacy, kucharze i studenci – już zdążyli dojrzeć swoją przyszłość zniszczoną przez ten system, który okazał się nie ochraniać ich podstawowych praw.

FTI już dawno rozpoczęło kampanię na rzecz systemu ENA, który zadba o sprawiedliwość, a nie podważa jej. FTI ma nadzieję, że przegląd ekstradycji będzie wystarczającą rekomendacją do wprowadzenia zmian w systemie ekstradycji w Wielkiej Brytanii tak, aby zapewnić jego efektywną pracę i to pracę w interesie wymiaru sprawiedliwości.”

Ogółem do Wielkiej Brytanii wpłynęło w ostatnim roku 4 100 ENA, z czego 2 403 z Polski. 1 629 nakazów wpłynęło do Hiszpanii, 967 do Francji i 683 do Holandii. W tym samym czasie WB wydała 220 nakazów.

KG

Za: Goniec - Wielka Brytania -- [Org. tytuł: « Polacy przesadzili z nakazami aresztowania»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29737 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]