Dróg nie będzie. Powoli przestaje nas to dziwić

Aktualizacja: 2010-12-27 11:39 am

Miało być tak pięknie, przecież były pieniądze i plany. Wystarczyło tylko budować. Jednak jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, sieć dróg łączących polskie miasta powstanie dopiero po 2020, albo … nie powstanie nigdy.

Jak czytamy w Dzienniku, rozpoczęły się właśnie konsultacje społeczne w kwestii ograniczenia inwestycji drogowych. Rząd chce zamrozić co najmniej 20 z 42 ważnych przetargów dotyczących polskiej infrastruktury drogowej.

Według rządu, powodem tych drastycznych cięć jest deficyt budżetowy a ponadto rząd obawia się przekroczenia poziomu długu, bo wbrew zaleceniom unijnego Eurostatu nie wlicza do niego zobowiązań Krajowego Funduszu Drogowego. Jeżeli minister finansów liczyłby dług według wymogów Unii przekroczymy progi ostrożnościowe.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna wydatki na budowę dróg będą z każdym rokiem coraz mniejsze, ponieważ w 2011 r. na budowę autostrad i dróg ekspresowych rząd wyda 30 mld zł., w 2012  – 23 mld zł, natomiast w 2013 – zaledwie 7 mld zł. Oznacza to, że nie powstanie 371 km dróg krajowych. Według doniesień Dziennika anulowane zostaną wszystkie trwające, ale nierozstrzygnięte przetargi na budowę S7 z Warszawy w kierunku Gdańska oraz Krakowa.

Problemy będzie miała również S17 na odcinku blisko 54 km omijającym Lublin oraz ponad 37 km S3 z Gorzowa do Międzyrzecza, a także 18 km S5 z Mielna do Gniezna.

Co najbardziej niepokojące, upływają terminy pozwoleń na budowę wielu odcinków i jeżeli nie znajdą się pieniądze, to drogi te nie powstaną nigdy – ostrzega Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik Gazeta Prawna

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29730 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]