Poprawność polityczna ma w Hiszpanii (jeszcze) granice

Aktualizacja: 2010-12-25 11:07 pm

Hiszpańska prokuratura umorzyła sprawę nauczyciela oskarżonego przez muzułmańskiego ucznia o rasizm i ksenofobię. Dziecku nie spodobało się, że pedagog wspomniał o szynce.

Nauczyciel geografii opowiadał uczniom w hiszpańskiej szkole o miejscowości Trevelez, która leży w górach Sierra Nevada. Dzięki klimatowi górskiemu – jak mówił nauczyciel – w miejscowości wytwarza się bardzo dobrą szynkę. Wspomnienie o wędlinie ze świń oburzyło muzułmańskiego ucznia, który poprosił, aby nauczyciel nie mówił o szynce, gdyż muzułmanie nie mogą nawet o tym słuchać.

Nauczyciel powiedział wtedy, że “nie jest dla niego ważne”, co je który z uczniów. – Twoja lub czyjakolwiek religia jeszcze mniej mnie obchodzi. W klasie jest 30 uczniów i to ty powinieneś dostosować się do 29, a nie oni wszyscy do ciebie jednego – dodał pedagog. Zaznaczył, że jeżeli uczeń nie zgadza się z treściami nauczania w tej szkole, może przenieść się do innej.

Wypowiedź nauczyciela nie spodobała się  uczniowi i jego rodzinie, która oskarżyła go o rasizm i ksenofobię. Rodzice ucznia złożyli doniesienie na policję i do prokuratury o popełnieniu wykroczenia przez nauczyciela. Według aktu oskarżenia, nauczyciel powiedział, że uczeń może wyjechać do swojego kraju, jeżeli nie lubi szynki, i nazwał go “bezużytecznym”.

Zdaniem nauczyciela, oskarżenie jest do tego stopnia bezpodstawne i groteskowe, że rodzice chłopca musieli uciec się do kłamstwa i oszczerstwa. – Nie wiem, jak do tego doszliśmy – dodał. Władze szkoły i lokalny rząd Andaluzji udzieliły poparcia nauczycielowi.

Prokuratura zamknęła śledztwo w tej sprawie uznając, że nie doszło do popełnienia przestępstwa. – To uczeń zachował się kapryśnie, sekciarsko, niedopuszczalnie – stwierdził prokurator Juan Cisneros. – Próbował cenzurować treści nauczania w szkole, narzucając swoją wolę nauczycielowi i innym uczniom – dodał.

żar/Dziennik.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « PoprawnośÄ‡ polityczna ma jednak granice»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29687 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]