Aktualizacja strony została wstrzymana

Bożonarodzeniowe choinki zakazane w Nazarecie Górnym

Burmistrz Nazaretu Górnego (Illit) nie zgodził się, by na ulicach i placach miasta pojawiły się choinki. Shimon Gapso uznał, że ten symbol Bożego Narodzenia jest zbyt „prowokujący”. Podkreślił, że Nazaret Illit to miasto żydowskie.

Prośbę o pozwolenie na to, by w dzielnicach arabskich pojawiły się bożonarodzeniowe choinki wystosowali arabscy chrześcijanie. – Nie stanie się to w tym roku, ani w następnym, dopóki ja będę burmistrzem – podkreślił burmistrz Gapso w rozmowie z agencją AFP.

Decyzja ta wzburzyła arabskich mieszkańców Nazaretu Górnego. Shukri Awawdeh, muzułmański radny miejski, przyznaje, że nie rozumie tej decyzji. – Mówiliśmy mu, że dekorowanie drzewka jest zwykłym okazywaniem szczęścia i radości z innymi ludźmi w mieście. Tutejsi żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyją w zgodzie, ale gdy burmistrz robi coś takiego, to nie czyni spraw lepszymi – stwierdził.

Miasto Nazaret Illit jest położone w Dolnej Galilei, około 4 km na zachód od Góry Tabor. Liczy około 40 tys. mieszkańców. Według danych izraelskiego urzędu statystycznego z 2001 roku 91 proc. zamieszkałych tu ludzi to Żydzi. Spośród 9-procentowej mniejszości arabskiej 6,7 proc. stanowią chrześcijanie i 2,3 proc. muzułmanie.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,6340,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content