W sidłach światowej finansjery: MFW zwiększył linię kredytową dla Polski

Aktualizacja: 2010-12-23 11:26 am

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieformalnie zatwierdził przedłużenie i podwyższenie Polsce linii kredytowej.

Kwota dostępnych środków wzrasta z ok. 21 mld USD (1000 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW) do ok. 29 mld USD (1400 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW), a okres na jej wykorzystanie zostanie wydłużony z jednego roku do dwóch lat – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

“Podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. Dołączyliśmy tym samym do Meksyku, który również w nieformalnym trybie uzyskał obietnicę takiego samego wydłużenia swojej linii i podniesienia jej do 1500 proc. kwoty członkowskiej” – zaznacza resort.

“Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi. Elastyczna Linia Kredytowa to instrument Funduszu przyznawany krajom o bardzo silnych fundamentach gospodarczych, przejrzystej i konsekwentnej polityce fiskalnej i pieniężnej oraz stabilnym i transparentnym nadzorze nad rynkiem finansowym” – podkreśla ministerstwo.

(źródło: pb.pl, Ministerstwo Finansów)

Za: niezalezna.pl -- [Org. tytuł: « MFW ZWIĘKSZYŁ LINIĘ KREDYTOWÄ„ DLA POLSKI»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29641 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]