Aktualizacja strony została wstrzymana

W sidłach światowej finansjery: MFW zwiększył linię kredytową dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieformalnie zatwierdził przedłużenie i podwyższenie Polsce linii kredytowej.

Kwota dostępnych środków wzrasta z ok. 21 mld USD (1000 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW) do ok. 29 mld USD (1400 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW), a okres na jej wykorzystanie zostanie wydłużony z jednego roku do dwóch lat – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

„Podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. Dołączyliśmy tym samym do Meksyku, który również w nieformalnym trybie uzyskał obietnicę takiego samego wydłużenia swojej linii i podniesienia jej do 1500 proc. kwoty członkowskiej” – zaznacza resort.

„Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi. Elastyczna Linia Kredytowa to instrument Funduszu przyznawany krajom o bardzo silnych fundamentach gospodarczych, przejrzystej i konsekwentnej polityce fiskalnej i pieniężnej oraz stabilnym i transparentnym nadzorze nad rynkiem finansowym” – podkreśla ministerstwo.

(źródło: pb.pl, Ministerstwo Finansów)

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/artykul/mfw_zwiekszyl_linie_kredytowa_dla_polski/42850/1 | MFW ZWIĘKSZYŁ LINIĘ KREDYTOWĄ DLA POLSKI

Skip to content