KE nie wprowadzi kar za negowanie zbrodni komunistycznych

Aktualizacja: 2010-12-22 12:02 pm

Nie ma obecnie możliwości wprowadzenia kar w całej Unii Europejskiej za negowanie zbrodni komunistycznych, na równi z nazistowskimi. Taki wniosek płynie z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską. O wprowadzenie kar wiele razy apelowały kraje byłego bloku sowieckiego, w tym Polska.

Bruksela, która przeanalizowała sytuację w całej Unii, stwierdza w raporcie, że każdy kraj indywidualnie rozwiązuje sprawę ścigania za negowanie zbrodni totalitarnych. We Wspólnocie już karane jest zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim, ale dołączenie do tego zbrodni komunistycznych jest obecnie niemożliwe. „Na tym etapie dyskusji w Unii nie można wprowadzić nowych europejskich przepisów, ale Komisja będzie jeszcze analizować sytuację w przyszłości” – głosi raport.

Bruksela mówi tylko, że nie ma potrzeby teraz wprowadzać nowych regulacji, ale nie wyjaśnia, dlaczego. Z dotychczasowych jednak dyskusji w Unii wynika, że niechętne są temu kraje Europy Zachodniej.

Raport Komisji to odpowiedź na apele krajów byłego bloku sowieckiego, którym nie podoba się zbytnia tolerancja dla piewców komunizmu. Przed tygodniem list w tej sprawie do Komisji Europejskiej napisało 6 państw – Litwa, Łotwa, Węgry, Czechy, Rumunia i Bułgaria. W liście wprawdzie nie pada słowo „komunizm”, ale z kontekstu wynika, że chodzi właśnie o ten reżim – którego ofiarą padały osoby z powodu z statusu społecznego lub poglądów politycznych. Kilka la temu Estonia wspólnie z Polską, a także Litwą i Węgrami zaapelowała o wprowadzenie kar za negowanie bądź pochwałę zbrodni komunistycznych.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29600 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]