Polski bank poszedł w ręce Hiszpanów

Aktualizacja: 2010-12-21 10:10 pm

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie banku BZ WBK przez hiszpańskiego Santandera.

Rzeczniczka Komisji Amelia Torres poinformowała, że Bruksela skorzystała z uproszczonej procedury stosowanej przy sprawach, które nie są problematyczne.

Jesienią już Santander informował, że kupuje od irlandzkiego AIB ponad 70 procent akcji banku BZ WBK o wartości około 3 miliardów euro. Po sfinalizowaniu wszystkich formalności zgodę musiała jeszcze wydać Komisja Europejska, która sprawdza, czy przy przejmowaniu firm nie dochodzi do zakłócenia konkurencji na unijnym rynku.

BZ WBK jest trzecim pod względem wielkości sieci polskim bankiem. Ma ponad 600 placówek i jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kapitały własne banku przekraczają 6 miliardów złotych. Jego nowy właściciel – hiszpański Santander to z kolei największy bank w strefie euro, który ma na swoim koncie wiele podobnych transakcji. W wyścigu o zakup BZ WBK pokonał między innymi PKO BP i BNP Paribas Fortis.

tk

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]