Aktualizacja strony została wstrzymana

USA znoszą zasadę „don’t ask, don’t tell”. „To historyczny krok” – mówi Obama

Senat USA przyjął projekt ustawy, która  zniesie zasadę zakazującą żołnierzom-homoseksualistom ujawnianie swej orientacji seksualnej. Biały Dom informuje, że Barack Obama zatwierdzi ustawę.

Biały Dom już w sobotę po południu informował, że Barack Obama podpisze ustawę, jeśli wcześniej zatwierdzi ją Senat. – Kładąc kres zasadzie don’t ask, don’t tell (nie pytaj, nie mów), nasz naród nie będzie już pozbawiony służby tysięcy patriotów amerykańskich zmuszonych do porzucenia sił zbrojnych pomimo wielu lat przykładnej postawy tylko z tego powodu, że są gejami – poinformował Obama w komunikacie.

– Jestem całkowicie przekonany, że przeprowadzenie tej zmiany posłuży jedynie podkreśleniu profesjonalizmu naszych żołnierzy jako najlepiej dowodzonych i najlepiej wyszkolonych na całym świecie – dodał Obama. Prezydent USA nazwał decyzję Senatu „historycznym krokiem”.

Senatorowie przyjęli projekt ustawy, po porannym, proceduralnym głosowaniu, który zakończyło debatę i otworzyło drogę do jej ostatecznego przyjęcia. Izba Reprezentantów przyjęła w środę stosunkiem 250 do 174 głosów tekst ustawy znoszącej zasadę „don’t ask, don’t tell”. Według oficjalnego komunikatu Białego Domu, zniesienie stosowanej przez 17 lat zasady „don’t ask don’t tell” wzmocni siły zbrojne, pozwalając jednocześnie zachować „podstawową zasadę równości, na której zbudowany został ten naród”.

Przyjęta w 1993 roku zasada „don’t ask, don’t tell”, która obecnie obowiązuje w armii, mówi, że przełożeni nie mogą pytać żołnierzy, czy są gejami, ale ci ostatni nie mogą ujawniać w żaden sposób swej orientacji seksualnej. Na podstawie tej zasady dowództwo armii odrzuca corocznie wnioski o przyjęcie tysięcy kandydatów-homoseksualistów.

eMBe/Deon.pl/Niezalezna.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/usa_znosza_zasade_don_t_ask_don_t_tell_to_historyczny_krok_mowi

Skip to content