Chrześcijanie uciekają z Iraku

– Od czasu zamachu na kościół i późniejszych ataków, których celem były wspólnoty chrześcijańskie w Bagdadzie i Mosulu, rozpoczęły one powolną, lecz regularną ucieczkę – mówi Melissa Fleming, rzeczniczka Wysokiego Komisariatu Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Według Melisy Fleming, rzeczniczki Wysokiego Komisariatu Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), od listopada około tysiąca rodzin przybyło do Kurdystanu. Zaznacza, że nie dysponuje pełnymi danymi na temat przemieszczających się chrześcijan, ale ocenia, że „tysiące” spośród nich opuściły już swe domostwa, aby uciec do innych regionów Iraku lub za granicę.

– Nasze biura w pobliskich krajach – w Syrii, Jordanii i Libanie – nieustannie przyjmują coraz większą liczbę chrześcijan irackich, którzy przychodzą tam i kontaktują się z UNHCR, aby się zarejestrować i prosić o pomoc. Kościoły i organizacje pozarządowe uprzedzają nas przed napływem nowych osób w najbliższych tygodniach – mówi Fleming.

Ocenia się, że w Iraku nie ma obecnie nawet pół miliona chrześcijan, podczas gdy w 2003 roku było ich tam od 800 tys. do 1,2 mln.

HCR prosił rządy Szwecji, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i szeregu innych państw europejskich, aby nie odsyłały uchodźców do Iraku. – Uważamy, że proszący o azyl Irakijczycy, pochodzący z prowincji Bagdad, Diyala, Niniwa, Sal ad-Din i Kirkuk, powinni nadal korzystać z ochrony międzynarodowej lub ze statusu uchodźcy – oświadczyła rzeczniczka UNHCR. Podkreśliła, że – według jej urzędu – jeśli już dochodzi do odsyłania uchodźców, to w żadnym wypadku nie powinni oni być kierowani do tych prowincji irackich, które uchodzą za najniebezpieczniejsze i gdzie są łamane prawa człowieka.

eMBe/Ekai.pl

KOMENTARZ BIBUŁY:   Nie przymykajmy oczu na bezsporny fakt, ze reakcja i pierwszą przyczyną obecnych przesladowań i ucieczki chrzescijan była brutalna napaść na Irak przez m.in. żolnierzy armii polskiej…..

(MM)

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/chrzescijanie_uciekaja_z_iraku

Skip to content