Rotterdam: Otwarto największy meczet w Europie Zachodniej

Aktualizacja: 2010-12-18 8:34 pm

17 grudnia 2010 roku w holenderskim Rotterdamie oficjalnie otwarto nowo zbudowany meczet. Otwarcia meczetu dokonali burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb i radny miejski Hamit Karakus, a podczas ceremonii obecni byli m.in. ambasadorzy Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Essalam to największy meczet jaki znajduje się w Zachodniej Europie i 453 jaki zbudowano w Holandii. Może pomieścić 1 500 wiernych. Jego kopuła ma 25 metrów, a każdy z dwóch minaretów sięga 50 metrów wysokości.

Budowa meczetu, który przeznaczony jest głównie dla 2,5 tysiąca imigrantów muzułmańskich z Maroka, rozpoczęła się w 2003 roku i pierwotnie miała być zakończona dwa lata później. Na przeszkodzie stanął jednak brak funduszy oraz liczne protesty części mieszkańców Rotterdamu, przez które budowa była kilkakrotnie wstrzymywana.

Ostatecznie zakończono ją w tym roku dzięki pomocy fundacji kierowanej przez dubajskiego szejka, wiceprezydenta ZEA, Mohammeda bin Rashid Al Maktoum. Jego fundacja znana jest z częstego wspierania takich projektów.

Łącznie budowa kosztowała 4 miliony euro. W meczecie oprócz sali modlitewnej znajdują się biblioteka, kuchnia, biura, sala kongresowa oraz islamska szkoła (tzw. madrasa).

Charakterystyczne dla meczetu Essalam będzie również to, że wierni będą wzywani do modlitwy przez prawdziwego muezzina, nie zaś przez odtwarzane nagranie jego głosu, jak to często w dzisiejszych czasach ma miejsce. Jednakże w rotterdamskim Essalam usłyszeć go będzie można jedynie w piątki popołudniu, gdy będzie wzywał wiernych na cotygodniową modlitwę.

W liczącej 16,5 mln mieszkańców Holandii mniejszość muzułmańska liczy około miliona osób.

Za: galor -- [Org. tytuł: « Największy meczet w Europie Zachodniej otwarty»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29459 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]