Aktualizacja strony została wstrzymana

„Nie dla litewskiego szowinizmu” – pikieta w Warszawie

Przed ambasadą Litwy w Warszawie odbyła się pikieta przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o oświacie, którą planuje uchwalić litewski Sejm. Zdaniem demonstrantów nowelizacja zmniejszy liczbę polskich szkół o połowę.

Około pięćdziesięciu osób demonstrowało w sobotę przed ambasadą Litwy w Warszawie. Pikietę zorganizowała Federacja Organizacji Kresowych (FOK). Pikietujący mieli transparenty z napisami „Nie dla zamykania polskich szkół na Litwie”. Skandowali hasła: „Nie dla litewskiego szowinizmu” oraz „Język polski w polskich szkołach”.

Przedstawiciele FOK złożyli też list protestacyjny do ambasady Litwy, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie obecną sytuacją polskiej mniejszości w tym kraju.

Demonstracja została zorganizowana przeciwko podejmowanemu w litewskim Sejmie projekcie nowelizacji ustawy o oświacie. – Obecnie jest tam ponad 100 polskich szkół, jeśli reforma wejdzie w życie, połowa z nich zostanie zlikwidowana – mówi sekretarz FOK, Adam Chajewski. Demonstranci obawiają się, że przyjęcie nowelizacji spowoduję „litwinizację” polskich szkół.

– Wywiera się także nacisk na polską mniejszość narodową, żeby nie posyłali swoich dzieci do tamtejszych szkół. Ma to niby zapewnić ich podopiecznym lepszy start. To jest ewidentna dyskryminacja – dodaje z kolei Aleksander Szycht, sekretarz FOK.

– Przez ostatnie lata planowo i systematycznie prowadzi się na Litwie politykę przeciwko moim rodakom. Ich położenie wydaje się coraz bardziej dramatyczna – powiedział poseł PiS Artur Górski, który od dawna śledzi losy Polaków na Wileńszczyźnie i jest zaniepokojony ich sytuacją.

Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który litewski Sejm zamierza przyjąć podczas obecnej sesji, zawiera – zdaniem mniejszości – dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego. Na Litwie jest obecnie 116 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 16 tys. uczniów

eMBe/Wiara.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/nie_dla_litewskiego_szowinizmu | „Nie dla litewskiego szowinizmu”

Skip to content