Londyn: wspólnota anglikańska nie chce oddać świątyń konwertytom na katolicyzm

Richard Chartres, anglikański „biskup Londynu”, wyraził sprzeciw wobec możliwości korzystania przez wiernych wstępujących do Ordynariatu Personalnego ze świątyń anglikańskich (do których dotychczas uczęszczali i które wspierali) z chwilą utworzenia tej struktury kościelnej. Stanowisko swoje przedstawił w oświadczeniu dla Synodu Diecezjalnego.

Zdaniem hierarchy, zaliczanego do tzw. „Wysokiego Kościoła”, przynajmniej w odniesieniu do anglikańskiej diecezji Londynu nie może być mowy o uzgodnieniach dotyczących przeniesienia prawa własności na Ordynariat Personalny. Natomiast jeśli chodzi o wspólne używanie świątyń, jest on przekonany, że najprostszym rozwiązaniem byłoby korzystanie przez nowe grupy katolików ze świątyń katolickich. Argumentuje, że wspólne używanie świątyń prowadzi do kolejnych urazów i powoduje nowe napięcia w relacjach ekumenicznych.

W Wielkiej Brytanii świątynie anglikańskie nie są własnością wspólnoty, lecz państwa, które w tej kwestii nie określiło jak dotąd swego stanowiska.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl |http://www.piotrskarga.pl/ps,6257,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content