“Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem” – sensacyjna hipoteza portugalskiego badacza

Aktualizacja: 2010-11-30 11:24 am

Krzysztof Kolumb ukrywał swoje prawdziwe pochodzenie i w rzeczywistości był Polakiem a nie Włochem – twierdzi Manuel da Silva Rosa w swojej książce, właśnie opublikowanej w Hiszpanii.

Według najnowszych badań, człowiek któremu zawdzięczamy odkrycie Ameryki był właściwie synem polskiego króla-wygnańca Władysława III, a nie dzieckiem jakiegoś ubogiego rzemieślnika z Genui.  Manuel Rosa, który jest pracownikiem Wydziału Informatyki na Duke University (Północna Karolina – USA), przeprowadził badania historyczne, wyniki których opublikował w biografii odkrywcy pt. “COLON. La Historia Nunca Contada”  (ang. Columbus: the Untold Story).

“Poświęciłem 10 lat studiów nad powszechnie przyjętym opowiadaniem o tkaczu z Genui, aby zrozumieć, że jest to fikcja”-  napisał Rosa w swoim e-mailu wysłanym do nowojorskiego dziennika Daily News. “ Po raz pierwszy od 500 lat jesteśmy o krok od dotarcia do prawdy”. Autor przebywa obecnie w Portugalii i Hiszpanii, prowadząc dalsze badania.

Według książki Rosy, Kolumb mógł przekonać króla Hiszpanii do sfinansowania wyprawy, która odkryła Amerykę, ponieważ sam pochodził z rodziny królewskiej. Jednakże chciał ten fakt utrzymać w tajemnicy, aby nie narażać swojego ojca.

Wprawdzie hipoteza ta wzbudza wiele wątpliwości, ale zdaniem innego historyka Martina Dugarda, istnieją wystarcząjace dowody, aby nie odrzucać tej najnowszej teorii o korzeniach Kolumba. “Czy Kolumb mógł pochodzić z polskiej królewskiej rodziny? Być może.” –  powiedział Dugard.

Bardziej śmiali są inni naukowcy. Światowej sławy prof. Joaquim Verissimo Serrao, były dziekan Uniwersytetu w Lizbonie, autor 15-tomowego dzieła “Historia Portugalii”, stwierdza jednoznacznie w przedmowie do książki, że “zgadza się z nią w stu procentach”. Prof. Jose Carlos Calazans z uniwersytetu Lusofona w Lizbonie mówi, że “Książka ta na zawsze zmieni sposób w jaki patrzymy na naszą historię”, zaś profesor historii z Uniwersytetu w Lizbonie, prof.  Antonio Vicente stwierdza, że “Po raz pierwszy w historii napisano książkę, zaczynając bez uprzedzeń i bez z góry założonych ‘oczywistości’, a każdy kawałek historycznego pucla wyjaśniony jest w książce punkt po punkcie.”

Autor wskazuje w książce na wiele interesujących faktów, m.in. to, że ostatni testament Kolumba, datowany na rok 1498 i zawierający zdanie: “Ja, urodzony w Genui” , uznany już został przez naukowców za falsyfikat.

Autor zwrócił się już z prośbą do katedry na Wawelu o wyrażenie zgody na zbadanie szczątków Władysława II Jagiełły, ojca króla Władysława III Warneńczyka, w celu porównania kodu DNA rodu Jagiellonów z kodem genetycznym Kolumba.

“Jeżeli potwierdzą to badania DNA, będzie to światowa sensacja.”  – ocenia prof. Dugard. Nie mówiąc już o tym jak zdenerwuje ona wielu Włochów.

Corky Siemaszko & Christina Boyle, “Christopher Columbus was Polish, not Italian, claims new book, and kept his identity a secret”, NY Daily News, 29 listopada 2010

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów korespondenta (MK) & New York Daily News

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28883 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]