Niemcy: dzięki komórkom macierzystym z krwi pępowinowej wyleczono dziewczynkę z białaczki

Aktualizacja: 2010-11-29 10:54 am

Niemieccy lekarze związani z bankiem krwi pępowinowej Vita 24 pochwalili się ostatnio całkowitym wyleczeniem dziewczynki chorej na białaczkę, dzięki zastosowaniu dojrzałych komórek macierzystych, pozyskanych z krwi pępowinowej.

Procedurę przeprowadzono w 2005 r. Leczeniu poddano czteroletnią dziewczynkę chorą na białaczkę, u której chemioterapia nie przyniosła pozytywnych efektów. Lekarze dawali jej wówczas zaledwie trzy miesiące życia.

Eksperyment powiódł się dzięki temu, że rodzice dziecka – tuż po urodzeniu – zdecydowali się zachować krew dziecka w banku krwi pępowinowej. Przez pięć lat od przeszczepienia komórek macierzystych pozyskanych z własnej krwi, dziewczynka była stale monitorowana. Medycy potwierdzili ostatnio, że nie wykryto u niej żadnych, nowych komórek chorobowych. Tym samym wskazano na ogromną skuteczność tego typu terapii. – Upłynęło 75 miesięcy i możemy mówić o całkowitym wyleczeniu – cieszy się dr Eberthard Lampeter.

Chilijska gazeta „La Tercera” napisała, że jest to pierwszy tego typu na świecie przypadek wyleczenia dziecka z białaczki przy pomocy własnych komórek macierzystych. W większości przypadków krew pępowinowa dziecka nie jest dostępna i często sięga się po komórki macierzyste członków najbliższej rodziny.

Co ciekawe, ten przypadek tylko potwierdza po raz kolejny, że w celu uleczenia pewnych schorzeń można sięgać po dojrzałe komórki macierzyste a nie komórki zarodkowe. Tego typu terapie nigdy jeszcze nie zaszkodziły pacjentom, w przeciwieństwie do terapii z udziałem komórek macierzystych, pozyskiwanych od abortowanych płodów ludzkich. Liczne przypadki, które już zostały opisane w literaturze światowej, potwierdzają, że leczenie tego typu komórkami (pochodzącymi z zabitych dzieci nienarodzonych) przynosi „katastrofalne skutki uboczne”.

Pionier badań mad komórkami macierzystymi, dr Colin McGuckin powiedział portalowi LifeSiteNews.com, że pomimo ewidentnych sukcesów badań z udziałem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, bardzo trudno jest pozyskać fundusze na nie, bo nagradzane są „gwiazdy nauki”, przeprowadzające kontrowersyjne badania, dzięki którym zyskują sławę medialną, a nie ci, którzy prowadzą badania korzystne dla pacjentów, ratujące ich życie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28841 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]