To Polska jeszcze o nas pamięta? – Pytają Polacy na Wschodzie, dziękując za świąteczne paczki

Aktualizacja: 2010-11-26 11:02 pm

Świąteczna akcja: Wyślij paczkę na Wschód. Ktoś na nią czeka.

“Bardzo miło i wzruszająco mi było otrzymać na Święta Bożego Narodzenia ten prezent z Kraju Ojczystego naszych przodków, a także naszej Miłej Ojczyzny – Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękujemy, że pamiętacie o nas, że nie zapominacie, że tutaj też biją Polskie Serca” – pisze do senatora Stanisława Gogacza, organizatora pomocy świątecznej Polakom żyjącym na Wschodzie, pan Walery Draganiuk, członek Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu na Wołyniu. Podobnych podziękowań do biura senatorskiego napływają dziesiątki.

W Lublinie już po raz 11. trwa akcja Polacy – Rodakom. Zbierane są podczas niej dary rzeczowe, głównie produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia, z których przygotowuje się i wysyła do Polaków na Wschodzie świąteczne paczki.

– Pomysł zrodził się w 1999 r., kiedy na Zjeździe Federacji Organizacji Polskich w Łucku rodacy ze Wschodu uświadomili mi problemy egzystencjalne, z jakimi boryka się znaczna część z nich – wspomina senator Stanisław Gogacz. – Ważna też była warstwa symboliczna tej pomocy, podtrzymanie na duchu Polaków, którzy przecież nie z własnej winy zostali odcięci granicą od Macierzy, że ktoś o nich w kraju pamięta. Bardzo się cieszę, że ta ponadpolityczna inicjatywa z roku na rok tak dynamicznie się rozwija – dodaje.

Rzeczywiście, o ile pierwsze transporty ze świąteczną pomocą liczyły niespełna 300 paczek, w kolejnych latach notowano stały wzrost tej liczby. Jak dotąd, rekordowa okazała się zbiórka w roku ubiegłym, kiedy to z otrzymanych produktów przygotowano ponad 900 paczek o łącznej wadze około 11 ton. Od kilku lat świąteczne paczki wysyłane są nie tylko na Ukrainę, ale również do Polaków na Białorusi.

– Ofiarność Polaków w naszym regionie jest tak duża, że liczymy na przekroczenie w tym roku progu 1000 paczek. Apelujemy o tę pomoc zarówno do instytucji, firm, jak i osób prywatnych. Zapewniam, że potrzeby są ogromne – mówi senator Gogacz.

O dramatycznej sytuacji materialnej starzejącej się społeczności polskiej na Kresach alarmują polscy kapłani pracujący na Ukrainie.
– Na terenie mojej parafii panuje strukturalne bezrobocie, wypłaty pensji i świadczeń dla emerytów, a do nich zalicza się większość miejscowych Polaków, są niskie i nieregularne, a nie wszyscy

Polacy są na tyle sprawni, aby ratować się uprawą własnych kartofli czy warzyw – powiedział “Naszemu Dziennikowi” ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Maniewiczach. – Dlatego pomoc rzeczowa z Polski jest nie do przeceniania, zwłaszcza teraz, gdy od kilku już lat przestały nas wspierać niemieckie organizacje pomocowe Kirche in Not i Renovabis, a nie dociera też do nas żadna pomoc rządowa z Polski – podkreśla kapłan.

O zjawisku pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego dotykającego Polaków na Ukrainie pisze do senatora Gogacza, dziękując za 100 paczek świątecznych otrzymanych w roku ubiegłym, ks. dr Michał Bajcer, proboszcz parafii w Gródku Jagiellońskim. “W tym roku, jak nigdy dotąd, paczki zebrane przez dobrych ludzi organizowanych wokół Pańskiej osoby, Panie Senatorze w Lublinie, były wielką pomocą i radością świąteczną dla Polaków. A to dlatego, że nasze rodziny, jak i całą Ukrainę dotknął kryzys ekonomiczny. Okazało się, że nawet rodziny, które wcześniej mówiły, że może ktoś jest bardziej potrzebujący, w tym roku z wielką radością i wdzięcznością przyjmowały prezent, często ze łzami w oczach. W moim podziękowaniu nie sposób wspomnieć starszych ludzi i samotnych, którzy dostając prezent, z radości uśmiechali się i powtarzali, że ‘Polacy w kraju jeszcze o nas pamiętają'”.
Ksiądz Bajcer informuje, że mimo tak ogromnych potrzeb jego parafianie podzielili się paczkami z Polakami ze Zbrucza, ofiarując 40 z nich Towarzystwu Kultury Polskiej im. ks. Bronisława Mareckiego w Podwołczyskach.

– Tak wzruszających listów otrzymuję wiele – mówi senator Gogacz. – Ważne, żebyśmy zdawali sobie sprawę, że nasi rodacy na Wschodzie potrzebują pomocy, i to nie tylko od święta – dodaje.
Paczki świąteczne wysyłane w ramach akcji “Polacy – Rodakom” zawierają tak podstawowe produkty żywnościowe, jak mąka, ryż, kasza, cukier, kakao, makaron, konserwy i przyprawy, a także słodycze. Rodacy znajdą też w paczce polskie książki i zabawki-przytulanki. O takie też dary prosi mieszkańców Lublina i Świdnika senator Stanisław Gogacz. Można je składać do 6 grudnia br. w jego biurze senatorskim przy ul. Królewskiej 3/27 (II piętro) w Lublinie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 do 15.00.

Adam Kruczek, Lublin

Za: Nasz Dziennik, Sobota-Niedziela, 27-28 listopada, Nr 277 (3903) -- [Org. tytuł: « To Polska jeszcze o nas pamięta?»]

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28794 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]