Będzie ekshumacja ciał ofiar katastrofy gibraltarskiej

Aktualizacja: 2010-11-25 4:09 pm

Na wniosek katowickiego oddziału IPN na początku grudnia nastąpi ekshumacja i przewiezienie z Anglii do Polski zwłok trzech oficerów, którzy zginęli z premierem i Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych RP gen. Władysławem Sikorskim w katastrofie nad Gibraltarem w 1943 roku.

Do Polski wrócą spoczywające na cmentarzu w Newark szczątki gen. Tadeusza Klimeckiego (szefa sztabu Naczelnego Wodza), płk. Andrzeja Mareckiego (szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza) i por. Józefa Ponikiewskiego (adiutanta gen. Sikorskiego).

W 2008 roku IPN wszczął śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy gibraltarskiej. W ubiegłym roku w związku z postępowaniem przeprowadzono ekshumację ciała gen. Władysława Sikorskiego.

Na ekshumację ciał oficerów zgodę wyrazili ich bliscy – zostanie ona przeprowadzona 3 grudnia przez Brytyjczyków w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Będą w niej uczestniczyć także jeden z prokuratorów z katowickiego pionu IPN, konsul z Konsulatu RP w Manchesterze i najprawdopodobniej córka płk. Andrzeja Mareckiego. Następnie szczątki zostaną przetransportowane na londyńskie lotnisko Heathrow, a stamtąd do Warszawy. Potem ze wszystkimi wojskowymi honorami trafią do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie, gdzie zostanie z kolei przeprowadzona sekcja zwłok i tomografia komputerowa.

Śledczy IPN spodziewają się, że badania ciał trzech oficerów dadzą wyniki podobne do tych, jakie uzyskano w przypadku gen. Sikorskiego. Wykazały one wówczas, że przyczyną śmierci dowódcy były obrażenia wielonarządowe, typowe dla ofiar wypadków komunikacyjnych.

Nie wyklucza to jednakże możliwości zamachu – prokuratorzy badają, czy nie doszło do sabotażu. Inną możliwością jest też samoistne, wadliwe działanie urządzeń na pokładzie samolotu. Kluczowe znaczenie będzie tu zatem miała ekspertyza lotnicza – niestety IPN jej nie posiada i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle może ona trafić do rąk śledczych.

Por. Ponikiewski zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Oporowie. Szczątki gen. Klimeckiego i płk. Mareckiego spoczną na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystości związane z pochówkiem są planowane na jeden z dni pomiędzy 9 a 11 grudnia.

Oprócz gen. Sikorskiego i trzech oficerów, których szczątki niebawem zostaną przewiezione do Polski, w katastrofie zginęli także: córka generała Zofia Leśniowska, Adam Kułakowski i Jan Gralewski. Ciał Leśniowskiej i Kułakowskiego do dziś nie odnaleziono, Gralewski został pochowany na Gibraltarze. IPN bezskutecznie starał się do tej pory o ekshumację także jego ciała.

Podczas prowadzonego przez IPN śledztwa przesłuchano kilkunastu świadków, którzy przekazali relację osób, które na własne oczy widziały katastrofę gibraltarską. Sprawdzano także brytyjskie archiwa, w których jednakże nie znaleziono niczego, co stanowiłoby znaczący przełom w śledztwie. Śledczy IPN nie wykluczają, że istotne informacje mogą znajdować się w utajnionej części archiwów.

Gen. Sikorski zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 r. na Gibraltarze w drodze powrotnej z inspekcji wojsk na Bliskim Wschodzie. Przyczyn katastrofy nigdy nie wyjaśniono.

Źródło: dziennik.pl,

Za: MyPis.pl -- [Org. tytuł: « Będzie ekshumacja ciał ofiar katastrofy gibraltarskiej»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28747 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]