Aktualizacja strony została wstrzymana

„Bolek” w podręczniku dla licealistów. Niech poznają prawdziwą historię

Współpraca Wałęsy z SB – to jeden z tematów, który znalazł się w podręczniku dla licealistów przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorzy książki nie boją się pisać na tematy, których inni nie poruszają.

W książce znalazły się m.in. informacje nt. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, oraz udziału Wojciecha Jaruzelskiego w akcji degradowania oficerów pochodzenia żydowskiego w 1967 roku.

Podręcznik ma przeszło 500 stron i składa się z siedmiu rozdziałów. Poświęcone są one: II Rzeczpospolitej, II wojnie światowej, Polsce pojałtańskiej, okresowi stalinizmu w PRL oraz dekadom rządów Władysława Gomułki, Edwarda Gierka oraz Wojciecha Jaruzelskiego. Jak można ją zdobyć? Każdy może otrzymać ją za darmo. Wystarczy, że wypełni odpowiedni formularz na stronie internetowej IPN-u
– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„To ma być propozycja dla licealistów oraz osób zainteresowanych najnowszą historią Polski” – mówi gazecie rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. „Niestety, zgodnie z planami MEN nauka historii zostanie wkrótce ograniczona w szkołach średnich do minimum. A historia najnowsza zniknie z nich niemal zupełnie” – dodaje. Dlatego IPN postanowił dać licealistom możliwość poznawania najnowszej historii.

„Pomysłodawcą powstania takiego podręcznika był śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN. To on zdecydował, by autorami tej książki byli młodzi historycy, którzy całą karierę naukową zrobili już w wolnej Polsce” – zakończył Arseniuk.

rzeczpospolita/niezalezna.pl


Książka

To było przed dwoma laty. Poszedłem do prezesa IPN Janusza Kurtyki z kilkoma propozycjami, licząc, że  uda mi się go do nich przekonać.  Jedna z nich dotyczyła opracowania popularnej, bogato ilustrowanej historii PRL, przeznaczonej do masowego odbiorcy. Argument był prosty: IPN wydaje dużo książek, ale są to niemal wyłącznie specjalistyczne opracowania i tomy dokumentów, z oczywistych względów adresowane do wąskiego kręgu odbiorców. Ta książka miała być inna.

Janusz nie zaakceptował tego pomysłu w takiej postaci w jakiej mu go przedstawiłem, ale sama idea najwyraźniej mu się spodobała. W jakiś czas później dowiedziałem się bowiem, że zaprosił do siebie czterech  historyków zatrudnionych w IPN i zaproponował im napisanie syntezy dziejów Polski w latach 1918-1989.  Syntezy adresowanej do najmłodszych Polaków, wchodzących w dorosłe życie. Nie rozumiem wprawdzie dlaczego utrzymywał tę inicjatywę w tajemnicy, ale w końcu, już na początku tego roku, otrzymałem do zrecenzowania książkę „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989” autorstwa moich młodszych kolegów z Instytutu: Adama Dziuroka, Marka Gałęzowskiego, Łukasza Kamińskiego i Filipa Musiała. Dziś ta praca trafia do rąk czytelników. Będzie ją można kupić po niskiej cenie w oddziałach IPN i przynajmniej niektórych księgarniach, ale znacznie ważniejsze jest to, że nauczyciele historii będą mogli zamawiać jej bezpłatne egzemplarze dla tych młodych Polaków, którzy tym roku szkolnym zamierzają zdawać egzamin maturalny z historii. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/14647/Od_Niepodleglosci_do_Niepodleglosci_Historia_Polski_19181989.html

Praca czwórki historyków jest pierwszą syntezą dziejów Polski w XX wieku, która wyszła spod ręki badaczy urodzonych w latach 70., a zatem nie uwikłanych osobiście w epokę PRL, ale legitymujących się już znaczącym dorobkiem naukowym.  Ich wizja z pewnością wielu, zwłaszcza starszym luminarzom Klio, nie przypadnie do gustu. Ja również nie zgadzam się z niektórymi ich ocenami, ale zawsze marzyłem o tym, by moi młodsi koledzy potrafili formułować opinie nie oglądając się na profesurę ukształtowaną w czasach dyktatury. Sądzę, że to się udało. Myślę, że Janusz byłby szczęśliwy.

Antoni Dudek

Za: Antoni Dudek blog

Za: zawszesolidarni | http://zawszesolidarni.wordpress.com/2010/11/24/bolek-w-podreczniku-dla-licealistow/ | "Bolek" w podręczniku dla licealistów

Skip to content