Powrót “polskich” obozów – tym razem w prasie niemieckiej

Aktualizacja: 2010-11-23 11:15 pm

Niemieckie media znów piszą o “polskich” obozach zagłady.

Komentując fakt, że w poniedziałek, jeszcze przed procesem, zmarł 89-letni Samuel Kunz, podejrzewany o zbrodnie były strażnik niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, disseldorfski dziennik “Express” oznajmił czytelnikom, że obóz w Bełżcu był “polskim obozem zagłady”. Znalazło się tam sformułowanie: “Der pensionierte Beamte war zwischen Ende November 1941 und Frźhjahr 1943 Aufseher im polnischen Vernichtungslager Bełżec”, czyli “emerytowany urzędnik był między listopadem 1941 a wiosną 1943 strażnikiem w polskim obozie zagłady Bełżec”. Niemiecki portal internetowy Topnews.de napisał w tej samej sprawie: “Im Januar 1942 soll der ehemalige Wolgadeutsche im polnischen Vernichtungslager Belzec als Wachmann und Aufseher gearbeitet haben” – “w styczniu 1942 roku były Niemiec nadwołżański pracował jako strażnik w polskim obozie zagłady w Bełżcu”.”General Anzeiger”, który skomentował śmierć Kunza przy użyciu swoistego zlepka słów, podsumowuje: “podobnie jak Demjaniuk także Kunz jako strażnik w KZ Bełżec, uczestniczył w morderczej maszynie nazistowskiego reżimu w Polsce”.Najwyższy czas, aby polski rząd we wszystkich przypadkach pisania o “polskich obozach zagłady lub koncentracyjnych” nie ograniczał się tylko do żądań sprostowań, ale we wszystkich tego typu przypadkach zaczął występować na drogę prawną. Chociaż – co przyznał w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” berliński adwokat Stefan Hambura – ciągłe pisanie przez polskie gazety na ten temat nauczyło dużą część niemieckich mediów unikać formułowania krzywdzących Polskę określeń, to jednak sprawa co jakiś czas wypływa. W zasadzie wszystkie media w RFN unikają prawdziwego określenia, że były to niemieckie obozy zagłady.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Za: Nasz Dziennik, Środa, 24 listopada, Nr 274 (3900) -- [Org. tytuł: « Powrót "polskich" obozów»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28689 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]