Aktualizacja strony została wstrzymana

Badania modne i niemodne – naukowcy dla sławy i pieniędzy przełamią wszystkie bariery

Współczesna polityka badawcza w dziedzinie medycyny została zainfekowana kultem sławy. Naukowcy przestają się liczyć z etyką. Najważniejsze stało się pokonywanie praw natury – trwa wyścig, kto pierwszy.

„Kult gwiazd” w badaniach naukowych, podsycany przez media, utrudnia zdobycie środków finansowych na badania mniej spektakularne, ale nie mniej ważące i przede wszystkim etyczne. Tak twierdzi jeden z czołowych specjalistów w zakresie biologii komórek macierzystych.

Dr Colin McGuckin, który jako pierwszy wyhodował żywą i funkcjonującą tkankę ludzkiej wątroby z dorosłych komórek macierzystych, przemawiał na konferencji zorganizowanej przez irlandzką grupę pro-life Youth Defence. Tematem sympozjum były medyczne i etyczne korzyści wykorzystania komórek macierzystych somatycznych (wziętych z własnego ciała pacjenta) lub pochodzących z krwi pępowinowej.

Według McGuckina, osiągnięcie sławy wydaje się być jedynym celem współczesnych naukowców. Ich badania często nie przynoszą pacjentom niczego pożytecznego. „Kult gwiazd”, fałszywe nadzieje na cudowne uzdrowienia i zainteresowanie mediów kontrowersyjnymi przedsięwzięciami, sprzyja określonej polityce finansowania badań naukowych.

Dr McGuckin przypomniał, że kiedy był studentem, słyszał: jeśli chcesz być dobrym naukowcem twoim celem powinna być autentyczna pomoc ludziom – musisz postawić dobrą hipotezę i będzie ona weryfikowana przez wielu specjalistów; ta propozycja, która uzyskała najlepsze recenzje, będzie zgłoszona do konkursu o fundusze.

Ale to się zmieniło w ostatnich latach. Teraz, jeśli z jakichś względów masz szanse być nominowanym do Nagrody Nobla, możesz dostać wszelkie fundusze. Nie ma znaczenia, czy z punktu wodzenia dobra ludzkości jest to jakaś „śmieciowa robota”, nikt nie będzie miał odwagi odrzucić wniosku potencjalnego noblisty.

Za sprawą mediów uwaga decydentów i opinii publicznej skierowana jest na kontrowersyjne pomysły. Nikt nie zwraca uwagi na projekty badawcze nie budzące wątpliwości etycznych, chociaż są one niezwykle pożyteczne – np. doświadczenia z komórkami macierzystymi pochodzącymi od dorosłych lub z krwi pępowinowej.

Dr McGuckin jest jednym z najwyżej cenionych specjalistów w dziedzinie biologii komórek macierzystych, inżynierii tkankowej, medycyny transplantacyjnej oraz onkologii. Pracuje na stanowisku dyrektora Cell Therapy Research Institute w Lyonie, Francja (Instytut Badań nad Terapią Komórkową). To największy na świecie ośrodek badawczy nad somatycznymi komórkami macierzystymi. Dr McGuckin przeniósł się do Francji z Wielkiej Brytanii – brytyjskie uczelnie oraz instytucje finansowe przyznały priorytet badaniom nad embrionalnymi komórkami macierzystymi.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie materiałów LifeSiteNews (H.White) – 09.11.2010 r.]

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1518 | Badania modne i niemodne

Skip to content