Aktualizacja strony została wstrzymana

Raport Departamentu Stanu USA o wolności religijnej na świecie

Amerykański Departament Stanu opublikował raport dot. respektowania przez różne kraje na świecie prawa do wolności religijnej. Do grona „państw szczególnej troski”, ze względu na represje wobec osób o odmiennych przekonaniach religijnych, zaliczono m.in.: Chiny, Kubę, Uzbekistan, Arabię Saudyjską, Egipt, Pakistan, Afganistan, Indonezję i Koreę Płn. Mimo, że państwa te nie przestrzegają prawa do wolności religijnej, Stany Zjednoczone zdecydowały się na utrzymanie sankcji gospodarczych tylko wobec jednego z nich, tj. wobec Kuby. Z pozostałymi realizują miliardowe transakcje handlowe, łącznie ze sprzedażą broni.

Przykładowo w Afganistanie, w którym żołnierze NATO i USA mają pozostać do 2014 r. i formalnie wspierać państwo o dominującym wyznaniu islamskim, wskazano na istnienie szeregu przeszkód uniemożliwiających osobom innego niż islam wyznania swobodny kult. Chrześcijanie, hindusi i sikhowie narażeni są na pobicia, molestowanie, dyskryminację i obraźliwe wypowiedzi rządzących.

W Pakistanie, kolejnym sojuszniku USA, w którym religią państwową jest islam – chociaż jak podkreślono w raporcie rząd podjął szereg działań, mających na celu poprawienie stosunków z wyznawcami innych religii – wciąż na porządku dziennym są „zorganizowane akty przemocy” wobec ludności nie-muzułmańskiej.

Państwem szczególnej troski jest Arabia Saudyjska, w której nie dopuszcza się wolności religijnej. Mimo to Stany Zjednoczone zdecydowały się na zawarcie wielkiego kontraktu na sprzedaż broni, opiewającego na ponad 40 mld dol.

Amerykanie potępili rząd egipski za prześladowanie koptyjskich chrześcijan.

Również potępiono irackich ekstremistów, którzy atakują i mordują chrześcijan. W raporcie zauważono, że nie udało się przez długi okres utworzyć rządu, który skutecznie zwalczałby przejawy agresji wobec chrześcijan i karał ich sprawców.

USA potępiły Chiny, co jednak nie przeszkadza Amerykanom w robieniu interesów z tym państwem. W ub. roku Chińczycy sprzedali do USA towary o wartości ponad 300 mld dol.

W raporcie potępiono Indonezję, która przyjęła prawo zezwalające na ściganie bluźnierstw wobec islamu, przy czym za takie uchodzą także krytyczne uwagi pod adresem tej religii.

Za kraje, które nie przestrzegają prawa do wolności religijnej uznano także Uzbekistan, Birmę, Iran, Koreę Północną i Sudan.

W raporcie stwierdzono, że Wenezuela w zasadzie szanuje różne wyznania religijne, chociaż nie respektuje pewnych grup, które są krytyczne wobec rządu jak np. katolików.

Zauważono również, że na Kubie oraz w Wietnamie, w krajach gdzie dominuje ideologia marksistowska obserwuje się szereg korzystnych zmian. Na przykład rząd wietnamski w coraz większym stopniu zgadza się na prowadzenie działalności charytatywnej przez organizacje religijne, a także zezwala na większe zgromadzenia wiernych.

Spośród wszystkich państw na świecie, tylko Kuba pozostaje krajem, na handel z którym USA nałożyły sankcje.

Źródło: CNA, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,6143,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content