Muzeum Historii Polski powstanie znacznie później, bo “brakuje pieniędzy”

Aktualizacja: 2010-11-11 12:46 pm

Prawie o dwa lata opóźni się rozpoczęcie budowy Muzeum Historii Polski. Powody – brak pieniędzy i kurs euro.

Budowa Muzeum Historii Polski miała ruszyć w połowie października 2011 roku. Dziś wiadomo już, że termin nie zostanie dotrzymany – resort kultury podaje, że budowa rozpocznie się dopiero w drugiej połowie 2012 roku. Przesunięcie rozpoczęcia prac nastąpiło z powodu braku pieniędzy. Cała inwestycja ma kosztować w sumie 350 mln zł. 295,80 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Jednakże, aby dostać pieniądze z Unii, musi zostać zatwierdzony projekt budowy. Do tej pory środki na budowę muzeum pochodziły z resortu kultury, ale finansowy strumień w ostatnim czasie zaczął wysychać. Przede wszystkim z powodu spadającego kursu euro, w wyniku którego dotacje na muzea, jakie ministerstwo kultury otrzymuje z UE, uległy znacznemu zmniejszeniu (aż o 20 proc.). Ponadto brakuje środków na przygotowanie projektu muzeum do realizacji. Według obliczeń resortu koszt prac projektowych wyniesie ok. 20 mln zł.

Tymczasem wniosek o przyznanie środków unijnych trafił na listę rezerwową programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. To właśnie z tego programu rozdysponowywane są fundusze na realizację dużych inwestycji z takich dziedzin jak kultura czy dziedzictwo narodowe. Dlaczego wniosek został przesunięty na listę rezerwową? W rozmowie z „Rz” Robert Kostro, dyrektor MHP, mówi, że stało się tak dlatego, iż był on niewystarczająco zaawansowany.

Kiedy zatem muzeum powstanie? Kostro tłumaczy, że początek budowy będzie liczony od momentu podpisania umowy z architektem. Następnie potrzeba będzie odpowiednio dwa lata na na projektowanie i formalności oraz dwa na zrealizowanie budowy.

W konkursie na projekt MHP zwyciężyła pracownia Paczowski et Fritsch Architectes. Muzeum będzie mieć wygląd przeszklonej bryły, która zawiśnie nad Trasą Łazienkowską.

Źródło: rp.pl,

Za: MyPiS -- [Org. tytuł: « Muzeum Historii Polski powstanie znacznie później»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28373 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]