Białoruś: Zniszczono w Kuropatach krzyże upamiętniające ofiary masowych represji komunistycznych

Nieznani wandale zniszczyli 37 krzyży ustawionych w uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi. W Kuropatach spoczywają ofiary masowych represji stalinowskich z lat 1937-41.

Połamane zostały drewniane krzyże stojące wokół drzew rosnących w Kuropatach. Na miejsce zdarzenia przyjechali milicjanci. Historyk Juraś Byczyszcza nie wykluczył w rozmowie z Polskim Radiem, że akt wandalizmu jest związany z dziesiejszą datą – 93 rocznicą wybuchu Rewolucji Październikowej. „Kuropaty sa przykładem tego, że właśnie z powodu Rewolucji Październikowej ucierpiały całe narody, zniszczone zostały ich elity. Niszczono przede wszystkim te elity, które wierzyły w Boga” – podkreśla historyk.

Juraś Byczyszcza zwrócił uwagę, że to nie pierwszy akt wandalizmu w Kuropatach. Wcześniej uszkodzono m.in. granitową ławkę ustawioną podczas pobytu w uroczysku prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. Pojawiały się też nieprzywoite napisy. Milicjanci nie złapali dotychczas żadnego z wandali. Tymczasem w Kuropatach pojawiła się tabliczka informująca, że jest to zabytek historyczno-kulturowy, a wszelkie szkody są karalne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Włodzimierz Pac Mińsk/ab

Za: stooq | http://stooq.pl/n/?f=381700&c=0&p=4 | Białoruś - Kuropaty - zniszczone krzyże

Skip to content