Białoruś: Zniszczono w Kuropatach krzyże upamiętniające ofiary masowych represji komunistycznych

Aktualizacja: 2010-11-7 11:06 am

Nieznani wandale zniszczyli 37 krzyży ustawionych w uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi. W Kuropatach spoczywają ofiary masowych represji stalinowskich z lat 1937-41.

Połamane zostały drewniane krzyże stojące wokół drzew rosnących w Kuropatach. Na miejsce zdarzenia przyjechali milicjanci. Historyk Juraś Byczyszcza nie wykluczył w rozmowie z Polskim Radiem, że akt wandalizmu jest związany z dziesiejszą datą – 93 rocznicą wybuchu Rewolucji Październikowej. “Kuropaty sa przykładem tego, że właśnie z powodu Rewolucji Październikowej ucierpiały całe narody, zniszczone zostały ich elity. Niszczono przede wszystkim te elity, które wierzyły w Boga” – podkreśla historyk.

Juraś Byczyszcza zwrócił uwagę, że to nie pierwszy akt wandalizmu w Kuropatach. Wcześniej uszkodzono m.in. granitową ławkę ustawioną podczas pobytu w uroczysku prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. Pojawiały się też nieprzywoite napisy. Milicjanci nie złapali dotychczas żadnego z wandali. Tymczasem w Kuropatach pojawiła się tabliczka informująca, że jest to zabytek historyczno-kulturowy, a wszelkie szkody są karalne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Włodzimierz Pac Mińsk/ab

Za: stooq -- [Org. tytuł: « Białoruś - Kuropaty - zniszczone krzyże»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28210 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]