Szczecin: Plan przebudowy dawnego szpitala miejskiego – zagarnięty po wojnie przez komunistów, z powrotem pod pieczą Kościoła

W niedzielę w budynku dawnego szpitala miejskiego w Szczecinie zostanie zaprezentowany projekt Domu Pomocy Społecznej, który jako jedna z kilku inwestycji powstanie w tym miejscu w najbliższych latach. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawi tam mszę świętą w setną rocznicę powołania Szpitala im. św. Karola Boromeusza w Szczecinie. Obok prezentacji projektu DPS-u nastąpi też inauguracja Centrum Zdrowia Rodziny, które w przyszłości ma pełnić funkcję poradni.

Zostanie również powołana Społeczna Rada do spraw Północno-Zachodniego Centrum Leczniczo – Rehabilitacyjnego w Szczecinie. W skład Centrum wejdzie nie tylko wyżej wymieniona placówka, ale również szpital rehabilitacji dziecięcej, planuje się utworzenie poradni dla weteranów misji poza granicami kraju.

Od lipca 2010 roku administratorem obiektu po dawnym szpitalu jest Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. Prezydencki projekt uchwały o przekazaniu nieruchomości Archidiecezji został w marcu poparty większością głosów w radzie miasta.

Zgodnie z umową, archidecezja zapłaciła miastu 19 tys. złotych. Obiekt został więc sprzedany z 99,9-procentową bonifikatą. W zamian archidiecezja zobowiązała się do rozpoczęcia budowy w ciągu 3 lat. Za 5 lat w budynku po byłym szpitalu miejskim ma powstać Dom Pomocy Społecznej, a za 7 lat szpital rehabilitacyjny, w którym będzie 200 łóżek dla pacjentów w trakcie leczenia neurologicznego, ortopedycznego, a także kardiologicznego i kardiochirurgicznego.

Szpital miejski został zamknięty z końcem czerwca ubiegłego roku. Wtedy o swoją dawną własność zaczęły ubiegać się siostry boromeszuki, które przybyły do Szczecina jeszcze w XIX wieku. Na początku XX wieku wybudowały szpital, który po wojnie przejęły władze PRL.

Walka sióstr o przywrócenie własności po wojnie zakończyła się niepowodzeniem. Boromeuszki tłumaczyły, że skoro placówka zachowała funkcję szpitalną, nie dochodziły dalszych roszczeń do tego obiektu już w latach 90. Dopiero po jego zamknięciu rozpoczęły starania o odzyskanie szpitala.

Ostatecznie placówka w wyniku porozumienia miasta i strony kościelnej trafiła w ręce Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, gdyż siostry zrzekły się nieruchomości na jej rzecz.

Archidiecezja zaprosiła do współpracy konsultantów medycznych, Pomorski Uniwersytet Medyczny, którego studenci mieliby odbywać tam praktykę, a także boromeuszki, które będą posługiwać w szpitalu. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji, Archidiecezja czeka teraz na pozwolenie na budowę.

pk, Szczecin

Za: ekai.pl | http://ekai.pl/diecezje/szczecinsko-kamienska/x34902/szczecin-plan-przebudowy-dawnego-szpitala-miejskiego/ |Szczecin: plan przebudowy dawnego szpitala miejskiego

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content