Żydowscy osadnicy spalili kościół w Zachodniej Jerozolimie

W piątek 29 października stuletni dwupiętrowy kościół został podpalony przez prawicowych żydowskich osadników, którzy wybili szyby kościoła i wrzucili do środka koktajle Mołotowa. Zniszczenie kościoła jest poważne, zostało całkowicie spalone całe pierwsze piętro budynku.

Kościół był już atakowany wcześniej. Został on zaatakowany i spalony w 1982 r. przez grupę żydowską a następnie odbudowany.

Kościół został wzniesiony w Jerozolimie w 1897 r. i był siedzibą Palestyńskiego Kolegium Biblijnego do 1947 r., kiedy to parafianie zostali wypchnięci przez uzbrojone żydowskie gangi podczas przemocy towarzyszącej powstaniu państwa Izrael.

Chrześcijanie stanowią 2% populacji zarówno Izraela jak i Terytoriów Palestyńskich – liczba ta oscylowała wokół 15%, lecz wielu chrześcijan z Ziemi Świętej emigrowało ze względu na trudne warunki pod izraelską okupacją i dyskryminację ze strony państwa Izrael. Wcześniej niszczono również inne kościoły czy ich własność – szereg kościołów zostało zniszczonych podczas Drugiej Intifady, która rozpoczęła się w 2000 r., a wiele więcej zostało zniszczonych przez izraelskie siły podczas wojen w 1948 i 1967 r. W 2006 r. izraelska para usiłowała podłożyć bombę zapalającą pod starożytny kościół w Nazarecie, mieście, w którym według wierzeń chrześcijan 2000 lat temu żył Jezus Chrystus. Sąd izraelski, który zajmował się sprawą, nie uznał pary winną żadnych zarzutów.

Głowa zaatakowanego w piątek kościoła, Zachariah al-Mashriqi, powiedział reporterom, że atak na kościół był jasną próbą sprowokowania Palestyńczyków, by zareagowali w gniewie. Wezwał palestyńskich chrześcijan, by odpowiedzieli na atak z cnotą i cierpliwością.

Al-Mashriqi wezwał rząd izraelski do odpowiedzialnego działania i potępienia ataku, oraz do przeprowadzenia śledztwa co do sprawców i faktycznego wniesienia oskarżenia w tej sprawie. Poprosił rząd izraelski o ochronę miejsc świętych w Jerozolimie, jako że miejsca te poddawane są nasilającym się atakom ze strony izraelskich osadników.

Atak ekstremistycznych żydowskich osadników na kościół w zachodniej części okupowanej Jerozolimy potępił w sobotę Hamas, obarczając odpowiedzialnością za tak „haniebny” czyn izraelskie władze okupacyjne.

Palestyński ruch oporu stwierdził w oświadczeniu, że zbrodnia przypomina „rasistowską politykę” izraelskich władz okupacyjnych, która jest wroga niebiańskim religiom, oraz projekt judaizacji Jerozolimy.

Żydowski atak na kościół potępił również Iran. „Islamiska Republika Iranu uważa niedawną prowokacyjną akcję syjonistów, którzy zbezcześcili historyczny kościół w okupowanym al-Quds, za kolejny przykład nieposzanowania niebiańskich religii i ich świętości przez syjonistyczny reżim [Izraela]. Wielokrotnie bezczeszcząc miejsca kultu muzułmańskiego i chrześcijańskiego, szczególnie Meczet al-Aqsa, syjonistyczny reżim pokazał, że nie szanuje Boskich Religii i ich wyznawców” – powiedział w niedzielę rzecznik ministra spraw zagranicznych Iranu Ramin Mehmanparast.

Mehmanparast wezwał społeczność międzynarodową do potępienia niedawnej akcji Izraela i powzięcia natychmiastowych środków celem zatrzymania podobnych bezczeszczeń.


Za: Wolna Palestyna | http://palestyna.wordpress.com/2010/11/02/zydowscy-osadnicy-spalili-kosciol-w-zachodniej-jerozolimie/

Skip to content