Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy: Homoseksualiści wywalczyli nowy przywilej

Geje i lesbijki w Niemczech mają dostawać takie same zasiłki jak małżonkowie

Niemiecki Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku wydał wyrok, na podstawie którego osoby zarejestrowane w układach homoseksualnych i pracujące w publicznych urzędach mają prawo do takich samych zasiłków jak pracownicy, którzy zawarli małżeństwo.

Obecnie wszyscy pracownicy państwowych służb, którzy są w homoukładach (gejowskich lub lesbijskich), mają prawo do pełnego dodatku pieniężnego, takiego, jaki pobierają inni urzędnicy na swoich prawdziwych małżonków. Zgodnie z wyrokiem sądu w Lipsku państwo musi teraz wyrównać ewentualne szkody, jakie w takich sytuacjach spowodowała odmowa wypłaty takiego zasiłku. Wyrównanie ma być wypłacone od czerwca 2009 roku. Wyrok lipskiego sądu administracyjnego jest całkowicie sprzeczny z wydanym w analogicznej sprawie orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który w czerwcu 2008 roku stwierdził, że urzędnikom homoseksualistom, którzy weszli ze sobą w układ partnerski, nie przysługuje prawo do dodatku małżeńskiego. Niemiecki rząd, nie czekając na decyzje sądu, już dwa tygodnie temu przyjął taki sam projekt ustawy, w którym uznano, że 108 euro miesięcznego zasiłku należy się także pracownikom służby państwowej żyjącym w układach homoseksualnych. Liberałowie od początku wejścia do rządu walczą, i to bardzo skutecznie, o nadanie homoseksualistom tego przywileju, a także innych. To zresztą nie dziwi, bo szef FDP Guido Westerwelle sam jest zadeklarowanym gejem i żyje w oficjalnym homoukładzie.

A osoby o „odmiennej orientacji seksualnej” w Niemczech w ostatnich tygodniach i miesiącach otrzymują coraz więcej przywilejów. Federalny Trybunał stanął na stanowisku, że „pary homoseksualne nie mogą być przez urzędy i ubezpieczalnie traktowane gorzej od małżeństw”. Homoseksualiści mają w związku z tym takie same prawa alimentacyjne i spadkowe, ubezpieczenia rodzinne, mają możliwość uzyskania prawa do noszenia tego samego nazwiska, prawa dziedziczenia, ale nadal nie mogą korzystać z takich samych ulg podatkowych, jak małżonkowie. W kwestii adopcji dzieci także dokonano wielu zmian, które w konsekwencji umożliwiły homoseksualistom legalne przejęcie opieki nad dziećmi swoich partnerów. Nad Renem układy homoseksualne (tzw. HOMO-EHE) zalegalizowano w 2001 roku.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 4 listopada 2010, Nr 258 (3884) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101104&typ=sw&id=sw13.txt

Skip to content