“Biznesmen” Andrzej Kuna – aferzysta, wspólnik gangsterów i szpiegów rosyjskich – kupuje na Syberii kopalnie

Aktualizacja: 2010-11-3 12:48 pm

„Gazeta Wyborcza” pisze, że biznesmen Andrzej Kuna, “znajomy gangsterów i rosyjskiego szpiega”, kupuje w Rosji kopalnie węgla w imieniu polskiej spółki Karen SA.

Polska firma ma po raz pierwszy w dziejach przejąć rosyjskie kopalnie węgla kamiennego. Jak pisze gazeta, spółka Karen SA została we wrześniu przejęta przez rodzinę Stanisława Paszyńskiego, uczestnika afer gospodarczych w czasach PRL i w latach 90. W tym okresie w firmie Polmarc, należącej do Kuny i Aleksandra Źagla, był zatrudniony agent rosyjskiego wywiadu Władimir Ałganow. W lipcu 2003 roku Kuna i Źagiel zorganizowali w Wiedniu spotkanie Ałganowa z Janem Kulczykiem. Obaj utrzymywali też niejasne kontakty z gangsterem Jeremiaszem B. “Baraniną” i z handlarzem narkotyków Ricardo Franchinim.

Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, Kuna pomagał spółce Karen SA w zakupie dwóch kopalń na Syberii. Jedna z nich, “Kołmogorowskaja”, ma być sprzedana za ponad 180 milionów dolarów. Karen SA ma przejąć 51 procent udziałów.

Według rozmówców „Gazety”, z Kuną współpracuje Ałganow, a Stanisław Paszyński chwali się, że wszystko załatwiają mu byłe rosyjskie służby. W radzie nadzorczej spółki Karen są byli ministrowie: Jacek Piechota z rządu SLD, Jacek Janiszewski z rządu AWS oraz były rzecznik rządu AWS Tomasz Tywonek. W radzie był też wicepremier tego gabinetu Janusz Steinhoff, ale zrezygnował, gdy dowiedział się o podejrzanych okolicznościach przejęcia spółki przez rodzinę Paszyńskich.

Gazeta Wyborcza/IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Kuna robi interesy na Syberii»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28086 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]