Potwierdzono wyższe ryzyko porażenia mózgowego u dzieci in vitro

Aktualizacja: 2010-11-3 11:39 am

Dzieci poczęte w drodze zapłodnienia pozaustrojowego są bardziej narażone na porażenie mózgowe – ustalili duńscy naukowcy. Stwierdzili, że problemy z płodnością u rodziców nie wyjaśniają przyczyny tego zjawiska.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Aarhus zaobserwował, że u dzieci urodzonych dzięki zastosowaniu metody in vitro dwukrotnie częściej dochodzi do porażenia mózgowego. Lekarze stosujący techniki rozrodu wspomaganego uznali, że kwestia ta powinna być potraktowana poważnie.

Bezpieczeństwo metod zapłodnienia pozaustrojowego jest monitorowane od czasu narodzin pierwszego dziecka „z probówki” w 1970 r. Ponieważ liczba dzieci poczętych in vitro rośnie, niektóre obawy o problemy rozwojowe nie potwierdziły się, ale inne tak. Na przykład badania wciąż potwierdzają wysokie ryzyko wystąpienia dziecięcego porażenia mózgowego. Szczególnie w przypadku ciąży mnogiej.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Human Reproduction” możemy przeczytać, że w grupie dzieci urodzonych po zastosowaniu metody ICSI, podczas której plemnik jest bezpośrednio wstrzykiwany do komórki jajowej, zaobserwowano podwojenie ryzyka wystąpienia porażenia mózgowego w porównaniu z grupą dzieci poczętych naturalnie.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie materiałów BBC News/Health – 03.11.2010 r.]

Materiał źródłowy:
Jin Liang Zhu, Dorte Hvidtjørn, Olga Basso i in., “Parental infertility and cerebral palsy in children”, w: “Human Reproduction”, first published online November 2, 2010 doi:10.1093/humrep/deq206.

Streszczenie w języku angielskim: http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2010/10/17/humrep.deq206.abstract?sid=86ebf970-4ca1-4613-b2ff-6ede3da98012

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28083 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]