Milion podpisów przeciw „polskim obozom”

Mimo licznych protestów zagraniczne media znów używają sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. W ubiegłym tygodniu pojawiło się ono na łamach „New York Timesa”, co wywołało oburzenie amerykańskiej Polonii, która w związku z publikacją podjęła zdecydowane kroki.

W zeszłym tygodniu czołowy amerykański dziennik opubikował nekrolog, w którym napisano o „polskim obozie”. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek, mimo że w tej sprawie wielokrotnie już reagował konsulat generalny w Nowym Jorku. Tym razem energicznie zareagowała także Fundacja Kościuszkowska, której prezes – Alex Storożyński, amerykański dziennikarz, laureat prestiżowej nagrody Pulitzera – wystąpił z projektem petycji, pod którą chce zebrać podpisy miliona osób i rozesłać do mediów w USA.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” sugeruje czytelnikowi, iż za Holokaustem stała Polska a nie nazistowskie Niemcy. Przypominają, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym przez nazistów i jedynym, którego obywatele byli karani śmiercią za ratowanie Żydów. Zaznaczają, że są to fakty, które winny być znane wykształconym dziennikarzom, toteż nie powinni oni używać sformułowań, które dla narodu polskiego stanowią potwarz. Autorzy i sygnatariusze petycji zwracają się z prośbą do „New York Timesa”, „Wall Street Journal”, „Washington Post” i do agencji Associated Press o wprowadzenie do swoich stylebooków sformułowań zgodnych z faktami historycznymi, jakim jest w tym przypadku określenie „niemieckie obozy koncentracyjne na terenie okupowanej przez nazistów Polski”, którego w 2007 roku na opisanie obozu w Oświęcimiu użyło UNESCO.

Polonia od dawna nie pozostaje głucha na stosowanie określeń takich jak „polskie obozy koncentracyjne” i „polskie obozy śmierci”. W tej sprawie wystąpił ostatnio do „New York Timesa” m.in. wiceprezes waszyngtońskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej Tadeusz Mirecki oraz waszyngtoński portal społecznościowy Polish Global Village. Głosy sprzeciwu płyną w tej sprawie nie tylko z kontynentu amerykańskiego, ale także z Europy.

Nowojorski dziennik opublikował 29 października sprostowanie. Tymczasem „Wall Street Journal”, który sformułowania „polski obóz koncentracyjny” użył w maju, nadal go nie spostował, uznając go za poprawny.

W ciągu zaledwie kilku dni od zamieszczenia petycji w Internecie, podpisało się pod nią już ponad 6500 tys. osób, w tym m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.
Podpisy pod petycją można składać na stronie: http://www.thekf.org/events/news/petition/

Źródła: wirtualnapolonia.com, rp.pl

Za: MyPiS | http://mypis.pl/aktualnosci/826-milion-podpisow-przeciw-polskim-obozom

Skip to content