Smarkacze z Wrocławia złożyli pozew przeciwko prof. Legutce

Aktualizacja: 2010-10-26 11:05 am

Wrocławscy maturzyści złożyli pozew przeciwko europosłowi Ryszardowi Legutce. Za to, że kiedy chcieli usunąć krzyże ze szkoły nazwał ich „rozwydrzonymi smarkaczami”.

Europoseł PiS Ryszard Legutko został pozwany przez wrocławskich maturzystów, za to, że kiedy chcieli usunąć krzyże ze szkoły nazwał ich „rozwydrzonymi smarkaczami”. Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka wystąpili do dyrektora swojej szkoły z petycją, by usunąć ze szkoły krzyż, bo ich zdaniem faworyzuje to światopogląd chrześcijański. Europoseł miał nazwać ich petycję “typową szczeniacką zadymą”.

Maturzyści uznali, że prof. Legutko chciał ich publicznie ośmieszyć, wnieśli więc przeciw niemu pozew o naruszenie dóbr osobistych. Domagają się 5 tys. zł zadośćuczynienia na cele społeczne i przeprosin w dwóch lokalnych gazetach. Helsińska Fundacja Praw Człowieka objęła sprawę programem spraw precedensowych. Pozew jest w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

Prof. Legutko właśnie na niego odpowiedział i, powołując się na immunitet europosła, zażądał odrzucenia pozwu. Przywołał też załącznik do traktatu o Unii Europejskiej w sprawie przywilejów i immunitetów UE: “Wobec członków Parlamentu Europejskiego nie można prowadzić dochodzenia, postępowania sądowego ani też zatrzymywać z powodu ich opinii lub stanowiska zajętego przez nich w głosowaniu w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych”.

Legutko twierdzi, że do jego służbowych obowiązków należy “odnoszenie się do istotnych kwestii społecznych”, zatem głos w sprawie krzyża mieścił się w ramach tych obowiązków.

Posiedzenie sądu wyznaczono na 16 listopada.

eMBe/Gazeta.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « "Smarkacze" złożyli pozew przeciwko prof. Legutce. Europoseł domaga się jego odrzucenia»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27861 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]