Ambasador Izraela w USA: Nikt nie będzie nam dyktował granic Izraela

Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, Michael Oren podczas spotkania zorganizowanego w związku z 25-leciem zawarcia bilateralnej umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, powiedzial, że „nikt nie będzie dyktował granic Izraelowi”.

Wypowiedź ambasadora jest niejako odpowiedzią na presję opinii światowej, pozarządowych organizacji i wielu rządów, domagających się sprawiedliwości, utworzenia państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku i zwrotu zagarniętych przez Izrael ziem. „Tak jak Ben-Gurion, tak i Netanyahu nie pozwoli Organizacji Narodów Zjednoczonych, ani jakiejkolwiek innej organizacji, aby określała nam nasze granice.” – powiedział Oren.

Wypowiedź ambasadora jest aroganckim przyznaniem nie liczenia się z nikim na świecie w tej kwestii, stanowi podstawę dalszego trwania niesprawiedliwości na Bliskim Wschodzie, lecz także wskazuje na determinację Izraela do dalszej ekspansji terytorium, przez granice mitycznego Eretz Israel, do bezwzględnej dominacji w całym obszarze.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Haaretz | http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/israel-s-u-s-ambassador-no-one-will-dictate-israel-s-borders-1.320066

Skip to content