Wileński dziennik: „Litwini w Polsce jak Indianie w rezerwacie”

Aktualizacja: 2010-10-19 11:54 am

Wileński dziennik „Vilniaus Diena” uważa, że polscy Litwini nie korzystają z możliwości pisania swoich imion i nazwisk w dowodach tożsamości po litewsku, bo obawiają się dyskryminacji.

Petras Maksimaviczis wiceprezes Wspólnoty Litwinów w Polsce twierdzi, że prawo do oryginalnej pisowni funkcjonuje w Polsce tylko na papierze. Według niego, Litwini obawiają się między innymi problemów ze znalezieniem pracy w związku z obco brzmiącym nazwiskiem.

Maksimaviczis twierdzi, że prawa Litwinów w Polsce są przestrzegane w ten sam sposób jak prawa Indian w amerykańskim rezerwacie. Jego zdaniem ustawa o mniejszościach narodowych funkcjonuje w pełni jedynie w Puńsku. Natomiast już poza nim, nie możliwe jest wprowadzenie podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości.

„Vilniaus Diena” pisze, że nie wszystkie dzieci z rodzin litewskich mogą się uczyć w swoim ojczystym języku. “Litewskie szkoły są tylko w Sejnach i Puńsku. Tymczasem około tysiąca Litwinów mieszka w Suwałkach – ale tam w szkołach język litewski jest tylko dodatkowym przedmiotem ” – tłumaczy w wywiadzie dla dziennika „Vilniau Diena” Maksimaviczis. Dodaje,że kilkakrotnie apelowano do władz w Polsce o większe przestrzeganie praw mniejszości litewskiej w Polsce, ale były to apele bez odzewu.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « „Litwini w Polsce jak Indianie w rezerwacie”»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27591 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]