Uwaga, nadchodzi: Odgórna cenzura Internetu w Australii

Aktualizacja: 2008-11-3 4:07 pm

Australijski minister komunikacji, Stephen Conroy przedstawił senackiej komisji plan opracowania i wdrożenia obowiązkowej cenzury Internetu. Projekt o nazwie Global Network Initiative, w którym mają uczestniczyć największe firmy, organizacje ‘praw człowieka’ i uniwerstytety ma – jak twierdzi w iście orwellowskim stylu ministerstwo – “zabezpieczać wolność wypowiedzi i prywatność użytkowników”. Minister Conroy powiedział, że jakkolwiek nie rozpoczęto jeszcze próbnego wdrażania projektu, jednak przyznał, że “mówimy tutaj o obowiązkowym blokowaniu – tam gdzie to możliwe – nielegalnych materiałów”.

Zaproponowany plan, który początkowo miał obejmować udostępnienie australijskim użytkownikom Internetu możliwości blokowania wybranych przez siebie stron internetowych, rozrósł się do projektu obowiązkowego blokowania niewygodnych stron internetowych, przez na razie niesprecyzowane ciało nadzorujące.

Według przedstawionych propozycji rządowych, użytkownik Internetu nie będzie miał możliwości wypisania się (opt-out) z obowiązkowego, działającego na całym obszarze Australii filtru internetowego.

Nowy projekt przypomina filtr internetowy działający od lat w komunistycznej Chińskiej Republice Ludowej.

 

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2759 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]