Irańscy naukowcy: aż o 193 proc. wzrasta ryzyko raka piersi po przebytej aborcji

Aktualizacja: 2010-10-15 3:32 pm

Irańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których po raz kolejny potwierdzono, to co było wiadome od dawna: ryzyko wystąpienia raka piersi znacznie się podnosi, gdy wcześniej dokona się aborcji.

Według irańskich naukowców, kobiety które raz dokonały aborcji są aż o 193 proc. bardziej zagrożone wystąpieniem raka piersi w porównaniu z kobietami, które nigdy nie uśmierciły swojego dziecka poczętego. Choć wyniki znane były już 3 kwietnia 2010 r., to dopiero teraz podano je do publicznej wiadomości.

Badania przeprowadzili dwaj naukowcy Hajian-Tilaki K.O. i Kaveh-Ahangar T z Bobol University of Medical Sciences. Dowiedli oni, że aborcja w znacznym stopniu przyczynia się do pojawienia się raka piersi w późniejszym okresie życia kobiety. Równie niepokojące jest zachodzenie w pierwszą ciążę w wieku starszym. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa się wówczas aż o 310 proc. Potwierdzono także, że wśród kobiet, które urodziły pięcioro i więcej dzieci, ryzyko takie znacznie spada i wynosi mniej niż 50 proc. 

Wyniki irańskich naukowców ukazały się tuż po opublikowaniu wyników uczonych ze Sri Lanki, którzy również dowiedli, że ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta znacznie, gdy kobieta dokona wcześniejszej aborcji.

Badania o podobnym charakterze przeprowadzono w USA. Malintha De Silva wraz z kolegami z uniwersytetu stanowego w Kolorado dowiodła, że ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta wskutek przebytej wcześniej aborcji lub stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Źródło: LifeNews.com, AS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27450 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]