Filipiny: kościelne „nie” dla sterylizacji ubogich

Aktualizacja: 2010-10-15 12:29 pm

Filipińscy biskupi nie odstąpią od krytyki ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, którą obiecał wprowadzić w życie prezydent Benigno Aquino – poinformował tamtejszy episkopat. Choć 11 października jego przedstawiciele złożyli wizytę głowie państwa, nie oznacza to jednak, że zmienił się stosunek Kościoła do metod walki z wyżem demograficznym zaproponowanych przez prezydenta. Nie chodzi w nich bynajmniej jedynie o rozdawanie darmowych prezerwatyw ubogim, jak często sugerują media. Choć formalnie rzecz biorąc ustawa o zdrowiu reprodukcyjnym nie mówi o propagowaniu aborcji, w rzeczywistości może do tego prowadzić. Przewiduje bowiem kary pieniężne, a nawet więzienie, za trzecie i każde kolejne dziecko. Całkiem otwarcie mówi się natomiast o skłanianiu ubogich do sterylizacji.

Aktualnie na Filipinach na jedną kobietę przypada statystycznie ponad troje dzieci (3,27). Jak na warunki europejskie czy ogólnoświatowe występuje tam również bardzo wysoka gęstość zaludnienia: ponad 300 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Jest to niemal trzy razy więcej niż w Polsce, ale ponad 2 razy mniej niż w Chinach czy innych krajach azjatyckich.

kb/ asianews, etudes

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27431 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]