Havel: Ateistyczna cywilizacja zmierza ku zagładzie

Pierwsza na świecie globalna, ateistyczna cywilizacja zmierza do katastrofy – mówi Vaclav Havel, pierwszy prezydent Republiki Czeskiej. – Zachód utracił połączenie z wiecznością i nieskończonością. A przez to niekończący się kolektywizm konsumencki rodzi nowy typ samotności – mówi.

– Zachód odłączył się od wieczności. Dlatego pierwszeństwo nad długoterminowym zyskiem ma zawsze krótkoterminowy. Liczy się tylko to, czy inwestycja przyniesie zysk powiedzmy w ciągu najbliższych 15 lat, a nie to, jaki wpływ będzie miała na życie nasze i naszych potomków – tłumaczy Havel.

– Dumą cywilizacji globalnej jest nie tylko globalnie rozprzestrzeniona krótkowzroczność, ale obrzęk samoświadmości, której charakterystycznymi cechami są wyniosłe idee, że już wszystko wiemy, a tego, czego jeszcze nie wiemy, wkrótce się dowiemy, bo wiemy jak się do tego zabrać – dodaje.

– Jesteśmy tacy przekonani, że ta powszechna wszechwiedza i towarzyszący jej oszałamiający postęp nauki, technologii i racjonalnej wiedzy w ogóle, pozwala nam używać wszystkiego, co uważamy za pożyteczne i potencjalne źródło wymiernego zysku. Wszystko co pobudza wzrost, wzrost gospodarczy, jeszcze więcej wzrostu, też aglomeracyjnego – wylicza Havel.

– Kryzys finansowy na świece był skutkiem pychy, a jednocześnie bardzo małym i niepozornym wezwaniem do pokory. Jest to ostrzeżenie przed niewłaściwą pewnością siebie i dumą współczesnej cywilizacji – zauważa.

– Zachowanie człowieka nie jest całkowicie nieprzewidywalne, jak wierzy wielu twórców koncepcji ekonomicznych. Zatem jeszcze mniej prawdziwe jest zachowanie firm, instytucji czy społeczności w ogóle – przekonuje.

– Pośród kultu wymiernego zysku, sprawdzonego postępu i przydatności wyraźnie zanika szacunek dla tajemnicy, a wraz z nim pokorny szacunek dla tego, co ukryte i czego nigdy nie poznamy, nie wspominając o zdenerwowaniu kwestią wieczności i nieskończoności, które do niedawna wyznaczały horyzonty naszych działań.

Utworzone przez Havla w Pradze Forum2000 ma na celu określenie głównych problemów, z jakimi boryka się dziś cywilizacja i zbadanie, w jaki sposób można zapobiec eskalacji konfliktów na tle religijnym, kulturowym czy też etnicznym. Tematem zakończonej we wtorek konferencji, na której Havel wygłosił swoje przemówienie, było hasło: „Świat, w jakim chcielibyśmy żyć”.

eMBe/LifeSiteNews

Za: Fronda | http://fronda.pl/news/czytaj/havel_ateistyczna_cywlizacja_zmierza_ku_zagladzie

Skip to content