Departament Sprawiedliwości odwołał się od orzeczeń w sprawie ustawy DOMA, broniącej tradycyjnego małżeństwa

Apelację w sprawie orzeczenia sędziego okręgowego z Bostonu, kwestionującego konstytucyjność ustawy DOMA, definiującej małżeństwo jako związek jednej kobiety z jednym mężczyzną złożył w dniu 12 października br. asystent prokuratora generalnego, Tony West. Jest to rutynowe postępowanie, jakie podejmuje departament sprawiedliwości w sytuacji, gdy kwestionowane są ustawy federalne. 

Tony West zaskarżył orzeczenie sędziego Josepha Tauro, który latem tego roku wydał dwie oddzielne opinie w sprawach Massachusetts przeciw Health and Human Service oraz Gill w sprawie Office of Personal Management. Stanowiły one, że ustawa DOMA przyjęta przez kongres w 1996 r. narusza m.in. zasadę równej ochrony dla wszystkich obywateli, zagwarantowanej w V poprawce do konstytucji oraz ustanawia „irracjonalne uprzedzenia” i narusza tym samym X poprawkę do konstytucji.

Prezydent Barack Obama i część jego administracji opowiada się za uchyleniem ustawy DOMA na drodze legislacyjnej w kongresie, a nie za pośrednictwem sądów federalnych. Od kilku miesięcy trwają prace nad projektem ustawy Respect for Marriage Act, która zezwoli na zawieranie tzw. małżeństw także pederastom i lesbijkom.

Organizacje homoseksualne popierają unieważnienie ustawy DOMA za pośrednictwem sądów, gdyż proces ten może trwać znacznie krócej.

Rzeczniczka departamentu sprawiedliwości, Tracy Schmaler w związku z podjęciem decyzji o złożeniu apelacji, wydała specjalne oświadczenie. Wyjaśniła w nim, że chociaż powszechnie wiadomo, iż prezydent uważa, że ustawa DOMA jest dyskryminująca i powinna być uchylona, to jednak z drugiej strony istnieje długa tradycja bronienia ustaw federal

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5948,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content