Brytyjscy naukowcy: Telewizor, komputer wypaczają psychikę dzieci

Aktualizacja: 2010-10-12 3:39 pm

Rodzice zyskali nowy powód, by rozpocząć walkę o odciągnięcie swoich dzieci od ekranów telewizora czy komputera. Patrzenie na ekran przez więcej niż dwie godziny dziennie wzmaga ryzyko chorób psychicznych – wynika z badań brytyjskich naukowców.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w magazynie „Pediatrics”, ryzyko chorób psychicznych rośnie aż o 60 proc. w stosunku do ludzi bardziej stroniących od takich rozrywek. W sposób bezpieczny dla zdrowia dzieci mogą przebywać przez ekranem jedną godzinę dziennie.

W swoich badaniach naukowcy przebadali 1000 osób. Dzieci w wieku 10-11 lat informowały, ile czasu spędzają przed komputerem oraz odpowiadały na pytania związane ze stanem psychicznym, ze szczególnym naciskiem na problemy emocjonalne i behawioralne oraz relacje rówieśnicze. Badanych wyposażono również w sprzęt badający poziom aktywności fizycznej.

Badania wykazały, że oglądanie telewizji i używanie komputera jest szkodliwe. Powszechnie uważa się, że negatywny wpływ polega głównie na ograniczeniu aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że negatywny wpływ ekranu nie wynika z samego przesiadywania przed nim, tylko ze strat emocjonalnych ponoszonych w tym czasie przez dziecko. Szef zespołu badawczego zaznacza, że naukowcy „nie znaleźli niczego negatywnego w zajęciach takich jak czytanie czy odrabianie pracy domowej, które przecież także wykonuje się na siedząco”.

żar/Rp.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Ekran wypacza psychikę dzieci»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27301 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]