Aktualizacja strony została wstrzymana

Mińsk szykuje się do obchodów 300-lecia katedry

Największy białoruski dziennik „Sowietskaja Biełorussija” przypomina o trzechsetnej rocznicy konsekracji kościoła katedralnego w Mińsku. Centralne uroczystości rocznicowe z udziałem białoruskich katolików, przedstawicieli władz i gości z zagranicy rozpoczną się jutro.

„Sowietskaja Biełorussija” opublikowała wywiad z Antonim Dziemianką, biskupem pomocniczym Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej, w którym przypomina on historię kościoła. Była ona często burzliwa i tragiczna. W 1947 roku komuniści zamknęli kościół i przerobili go na salę sportową. Świątynia została wtedy tak gruntownie przebudowana, że nawet z zewnątrz trudno ją było rozpoznać.

Biskup Dziemianka przyznał, że po ponownym przekazaniu kościoła wiernym największym przeżyciem było dla niego pojawienie się głównego ołtarza, czego był świadkiem. Dziś kościół katedralny Imienia Najświętszej Maryi Panny jest odnowiony i ma wspaniałe organy.


Białoruskie media sporo miejsca poświęcają obchodom 300-lecia konsekracji głównej świątyni Białorusi. Dzisiejszy wywiad z biskupem Dziemianką jest już drugim wywiadem z kościelnym hierarchą w tej gazecie, opublikowanym w ostatnich dniach. Organ administracji prezydenta Białorusi we wtorek opublikował również obszerny wywiad z Tadeuszem Kondrusiewiczem, Arcybiskupem Metropolitą Mińsko-Mohylewskim.

Wczoraj białoruska telewizja poinformowała, że do Mińska zaczęli przyjeżdżać z zagranicy goście na obchody konsekracji świątyni. Białoruska telewizja państwowa takie zapowiedzi robi tylko przy okazji bardzo ważnych uroczystości.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/bialorus-szykuje-sie-do-obchodow-300-lecia-katedry-w-minsku

Skip to content