Kto stworzył Stuxneta?

Aktualizacja: 2010-10-4 2:17 pm

W kontekście cyberataku dokonanego za pomocą robaka Stuxnet, pojawiają się pytania o to kto stoi za opracowaniem tego programu, który co już nie ulega wątpliwości, mocno opóźnił irański program jądrowy. W mediach pojawiają się sugestie, że musiał być to ktoś wewnątrz Siemensa, ale także rozważany jest ślad rosyjski na który wskazują dokonywane w Teheranie zatrzymania inżynierów i techników pracujących przy uruchomieniu reaktora w Buszerze. Otwarte pozostaje pytanie, czy byłby to wówczas akt sponsorowany przez FSB w ramach np. współpracy z Izraelem i USA, czy efekt infiltracji tego środowiska przez agentów np. Izraela. Jedno nie ulega wątpliwości zarówno Rosja jak i Izrael do walki w cyberprzestrzeni przywiązują olbrzymią wagę i mają na swym koncie liczne sukcesy. W Izraelu już w 1990 powstała specjalna jednostka Unit8200 dla której pracują hakerzy, którym dano do wyboru więzienie lub służbę dla wzmocnienia obronności państwa. Jednostka, która swą centrale ma na pustyni Negev uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie, na równi z jej odpowiednikami w Chinach i Rosji.

Na łamach New York Timesa, John Markoff zauważa, że skuteczny atak IAF na syryjski reaktor atomowy w ramach Operacji Orchard 6 września 2007 r. był możliwy tylko dzięki Unit8200, która “wyłączyła” syryjskie radary systemu S-300. Okoliczności tego ataku i “ślepoty” radarów są wciąż mało znane, ale Markoff powołuje się na raporty wskazujące na możliwość użycia już wbudowanych w system “wyłączników”, co oznaczałoby, że system operacyjny współpracujący z radarami był już wcześniej zainfekowany. Sytuacja zatem podobna do obecnej ze Stuxnetem. Z jednej strony mamy najprawdopodobniej robaka/wirusa produkcji Izraelskiej z drugiej strony Rosjan dostarczających systemy obrony przeciwlotniczej dla Syrii oraz budujących reaktor jądrowy w Iranie. Czy istnieje tu jakaś współpraca, ewentualnie przyzwolenie ze strony rosyjskich służb specjalnych, czy też może w środowisku tym nie brak agentów pracujących dla Izraela, to pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.

konserwa

Za: KonserVat -- [Org. tytuł: « Kto stworzył Stuxneta?»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27061 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]