Gdynia – Muzeum Emigracji

Aktualizacja: 2010-10-4 12:52 pm

W Gdyni powstaje Muzeum Emigracji, które będzie poświęcone polskiej diasporze rozrzuconej po całym świecie. Muzeum będzie mieściło się w budynku dawnego Dworca Morskiego w Gdyni, miejsca skąd wsiadali na statki polscy emigranci.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zapewnia, że będzie to niezwykłe miejsce, które w nowoczesny sposób pokaże losy rozsianych po świecie Polaków. Chcemy zobrazować – mówił prezydent Gdyni – 200. lat polskiej emigracji. Ideą pokazanie jest różnych nurtów emigracji, przekroju społecznego z poszczególnych okresów. Muzeum będzie multimedialną przestrzenią i niezwykłymi eksponatami między innymi zostaną zrekonstruowane kajuty polskich transatlantyków, by pokazać w jakich warunkach, podróżowali polscy emigranci.

W muzeum znajdą się również liczne eksponaty świadczące o dokonaniach polskiej emigracji. Historyk profesor marek Drozdowski, badacz losów wielu polskich emigrantów podkreśla, że takie muzeum jest niezwykle potrzebne jako dowód na wkład w rozwój kultury polaków rozsianych po świecie.

Znakomity polski aktor Andrzej Seweryn, który od 30 lat mieszka za granicą podkreśla, że Muzeum Emigracji jest konieczne, by przypominać i kształcić. Aktor podkreślił, że emigracja jest bogactwem naszego kraju i należy czerpać z jej dorobku.

Według szacunków, za granicą Polski mieszka od 14 do 17 milionów osób o polskich korzeniach.

Muzeum Emigracji ma zostać otwarte w 2013 roku i ma kosztować około 20 milionów złotych.

(Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/dj)

Za: Stooq
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27046 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]