Dom aukcyjny Sotheby promuje antykatolicką profanacyjną wystawę

Aktualizacja: 2010-10-3 9:58 am

Bill Donohue, prezydent Catholic League, skrytykował nowojorski dom aukcyjny Sotheby za promowanie wystawy, w skład której weszła… ukrzyżowana żaba. Wcześniej papież Benedykt XVI napisał, że praca ta rani uczucia religijne a pewien Włoch zainicjował strajk głodowy na znak protestu przeciw jej wystawianiu.

Dom aukcyjny organizuje wystawę pod tytułem “Boska Komedia”, na którą składa się około 80 prac związanych z tytułowym dziełem Dantego Alighieri. Jej częścią są także prace George’a Condo zatytułowane “The Priest” (z ang. „Ksiądz”). Przedstawiają one zdeformowane zwierzęta ułożone na tułowiu księdza.

Catholic League podkreśla, że najbardziej promowaną pracą tej wystawy jest „dzieło” Martina Kippenbergera, który od kilku lat przedstawia ukrzyżowane żaby. Dodatkowo zwierzęta trzymają kufel piwa i jajko.

Bill Donohue powołuje się na list papieża z 7 sierpnia 2008 roku do Franza Pahl’a, odpowiedzialnego za zorganizowanie wystawy we Włoszech. Benedykt XVI miał napisać, że wystawa obraża uczucia religijne ludzi, którzy w krzyżu widzą symbol miłości Boga i naszego zbawienia, i który zasługuje na uznanie, szacunek i religijną pobożność.

Pahl zgodził się z papieżem i w ramach protestu przeciwko wystawie rozpoczął strajk głodowy.

– Papież był zbyt delikatny. Prace Kippenbergera są poniżające i poważnie obraźliwe – podkreśla Donohue. Dodał, że dom aukcyjny Sotheby powinien się wytłumaczyć, dlaczego promuje sztukę, która jest „atakiem na chrześcijańskie uczucia”.

Wystawę otwarto w czwartek. Będzie ją można oglądać do 19 października.

eMBe/CatholicNewsAgency

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Profanacja i obraza uczuć religijnych czy sztuka?»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27005 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]