Episkopat Filipin rozważa nałożenie ekskomuniki na prezydenta. W Polsce – milczy

Aktualizacja: 2010-10-1 6:07 am

Episkopat Filipin nie wyklucza, że w obliczu agresywnej antyrodzinnej polityki władz konieczne będzie publiczne ogłoszenie ekskomuniki prezydenta kraju, Benigno Aquino III. Stwierdził to w wypowiedzi dla Radia Veritas jego przewodniczący, bp Nereo Odchimar.

Hierarcha wyraził poważne zaniepokojenie Kościoła z powodu poparcia głowy państwa dla agresywnych programów lansujących antykoncepcję i aborcję. Zastrzegł, iż Kościół pragnie rozwiązania problemów unikając konfrontacji, ale dodał, że istnieje możliwość ogłoszenia ekskomuniki na prezydenta Filipin. Powinien być on świadomy, że aborcja jest grzechem ciężkim. Bp Odchimar przypomniał, że osoby pomagające w dokonaniu aborcji podlegają ekskomunice mocą samego faktu.

Tymczasem prezydent Aquino dał do zrozumienia, że nie ma zamiaru wycofywać się z obranej linii agresywnej polityki antyrodzinnej. Powołuje się przy tym na zasadę swobody sumienia. Bp Odchimar przypomniał, że episkopat zabiega od dawna o możliwość spotkania z prezydentem i jego współpracownikami, by przedyskutować kwestie budzące kontrowersje. Na prośbę w tej sprawie. wystosowaną w lutym bieżącego roku dotychczas nie otrzymał jednak odpowiedzi. „Kościół pragnie dialogu, a nie konfliktu” – stwierdził przewodniczący episkopatu Filipin.

Za: Wiara -- [Org. tytuł: « Ekskomunika dla prezydenta?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26938 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]