Aktualizacja strony została wstrzymana

Jak słuchać Radia Maryja na żywo – w samochodzie, w Stanach Zjednoczonych?

Jak słuchać Radia Maryja na żywo – w samochodzie, w Stanach Zjednoczonych? Poradnik praktyczny.

Powyższy tytuł jest nieco mylący, aczkolwiek pytanie nie jest postawione na wyrost. Wręcz przeciwnie: chodzi o możliwość słuchania na żywo jakiejkolwiek z kilkunastu tysięcy stacji radiowych dostępnych w Internecie, i to słuchania nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w praktyce niemal wszędzie na świecie. Słuchania w samochodzie, na spacerze, w pracy czy też w domu.

Uwagi dotyczące technicznego, praktycznego stworzenia możliwości słuchania Radia Maryja na żywo, zebrałem w oparciu o doświadczenie korzystania z – coraz bardziej popularnego urządzenia – iPada firmy Apple.

Przechodząc jednak do rzeczy: aby słuchać Radia Maryja na żywo należy wyposażyć się w jeden z następujących zestawów:

  1. iPad Wi-Fi oraz urządzenie MiFi
  2. iPad WiFi+3G

Rozważmy przypadek 1.

Kupujemy najtańszy model iPada, posiadający możliwość odbierania sygnałów WiFi. [link – najtańszy model: $499.00] Sygnały WiFi dostępne są w wielu miejscach (tzw. HotSpot-ach), lecz oczywiście niestety nie będziemy mieli możliwości korzystania z tych sygnałów w samochodzie, będąc „w drodze”. Dokupując jednak urządzenie będące przenośnym routerem i posiadające funkcje WiFi, [np. model VirginMobile MiFi220 – $149.00 – link], będziemy mogli dostęp do Internetu (uzyskany poprzez urządzenie MiFi i retransmitowany sygnał WiFi), uzyskać przez iPada. Firma VirginMobile oferuje obecnie nieograniczony (bez limitów przesyłu) dostęp do Internetu za $40.00/miesiąc, bez żadnych kontraktów. (Co równie ważne: posiadając już urządzenie MiFi możemy równocześnie bezprzewodowo podłączyć do niego, do pięciu innych urządzeń. W sumie: za $40.00 na miesiąc mamy nieograniczony dostęp do Internetu dla swojego laptopa, domowego komputera czy iPada.)

Przypadek 2.

Kupujemy nieco droższy model iPada, posiadający możliwość odbierania sygnałów WiFi oraz bezpośredniego sygnału z Internetu (3G) [link – najtańszy model: $699].
W tym przypadku niekonieczne jest posiadanie urządzenia MiFi (chociaż oczywiście można dalej je stosować, zamiast sygnału 3G). Skupmy się jednak tutaj na możliwości korzystania z sygnału 3G. Dostęp do Internetu w iPad-zie na terenie Stanów Zjednoczonych oferowany jest przez firmę At&T. Kupując iPad WiFi+3G otrzymamy wbudowaną kartę typu microSIM firmy AT&T. Firma ta oferuje obecnie dostęp do Internetu za $14.00 na miesiąc (do 250 MB przesyłu danych), lub $25.00 na miesiąc (dla 2GB danych). Godny podkreślenia jest fakt, że nie zawieramy żadnych długoterminowych umów, żadnych kontraktów, i opłacamy tylko miesiąc, w ciągu którego chcemy korzystać z Internetu.


Wybór programu

Mając już odpowiedniego iPada (z funkcją 3G lub iPada, plus urządzenie MiFi), należy teraz wybrać odpowiedni program umożliwiający słuchanie internetowych stacji radiowych.
Po przeprowadzeniu kilku testów, polecam program o nazwie WunderRadio (http://www.wunderradio.com/). Instalacja w iPadzie jest automatyczna po wykupieniu aplikacji w sklepie AppleStore. Cena programu $6.99.

Po zainstalowaniu aplikacji i wyszukaniu w wyszukiwarce WunderRadio naszej ulubionej stacji radiowej (np. ‘Radio Maryja’), zapisujemy je jako stację ulubioną (zakładka ‘Favorites’) i… wyruszamy z iPad-em w drogę.

Sygnał podczas jazdy samochodem, nawet jazdy szybkiej, jest stabilny i trwały. Od czasu do czasu następuje buforowanie, ale podobne zjawisko występuje przy słuchaniu Radia Maryja korzystając ze stacjonarnego komputera.

iPada można podłączyć do samochodowego radia – i słuchać przez samochodowe głośniki –  albo kabelkiem AUX, albo bezprzewodowo (Bluetooth) – jeśli oczywiście nasz samochód to umożliwia.

Słuchanie poza Stanami Zjednoczonymi
Poza USA, wspomniany dostawca internetowy AT&T może być zastąpiony dowolnym innym. W tym celu należy zamienić kartę microSIM w iPadzie. Co jest warte podkreślenia, sprzedawany iPad nie jest zablokowany przez producenta (jest w stanie ‘Unlocked’, w przeciwieństwie do wielu telefonów komórkowych), a więc wystarczy np. w Polsce wykupić w kiosku kartę dowolnej firmy (Orange, Play?…), włożyć do iPada i natychmiast mamy dostęp do Internetu. (Oczywiście słuchanie Radia Maryja w ten sposób, raczej w Polsce nie ma sensu – sygnał możemy uzyskać z radiowej stacji naziemnej – ale dostęp do Internetu za 10 złotych z pewnością nam się przyda.)

Słuchanie bez iPada
Powyższe uwagi odnoszą się do korzystania z iPada – niezwykle wygodnego urządzenia z licznymi fukcjami przenośnego komputera – ale program WunderRadio można zainstalować w innym urządzeniu, np. w telefonie iPhone, Blackberry czy w jakimkolwiek innym telefonie pracującym w systemie Android.

Być może opis ten nie jest przełomowy (chociaż kto wie, wygląda na to, że nikt jeszcze z Polonii nie spróbował takiej możliwości słuchania Radia Maryja – na żywo, w samochodzie), ale z pewnością nakieruje niezdecydowane osoby i wskaże im prosty sposób wzbogacania długich, często monotonnych podróży samochodem.

LM
2010-09-29

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów autorskich

Skip to content