Steinbach ponownie we władzach CDU

Aktualizacja: 2010-09-30 11:49 am

Przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach na tajnym głosowaniu frakcji CDU/CSU została wybrana ponownie na szefową grupy parlamentarnej “Prawa człowieka i pomoc humanitarna”. Jej kandydaturę poparło ponad 70 proc. parlamentarzystów chadeckich.

Erika Steinbach została ponownie szefową frakcji chadeckiej grupy roboczej na wyraźne życzenie kanclerz Angeli Merkel – donosi niemiecka prasa. Komentatorzy podkreślali, że co prawda szefowa Związku Wypędzonych podczas tajnego głosowania w porównaniu do zeszłego roku dostała o 20 proc. mniej głosów, to i tak poparło ją ponad 71 proc. parlamentarzystów chadeckich. Widać, że w zdobyciu miejsca we władzach partii nie zaszkodziły Erice Steinbach brutalne ataki na Polskę. (Steinbach wielokrotnie powtarzała, że Polska jest współodpowiedzialna za drugą wojnę światową i już w marcu 1939 roku przygotowywała się do wojny).

Za te słowa Steinbach w partii CDU nie spotkały żadne konsekwencje. Zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i pozostali członkowie władz CDU doskonale zdają sobie sprawę, że w Niemczech ciągle żyją miliony “wypędzonych”, ich rodziny lub sympatycy i że jest to bardzo potężna siła wyborcza, a marginalizowanie Eriki Steinbach w partii spowodowałoby utratę tych głosów. Jedno jest pewne, szefowa Związku Wypędzonych nie zniknęła z niemieckiej sceny politycznej, a jej polityczne znaczenie jest dużo większe niż jeszcze przed kilkoma miesiącami. Dowodem na to jest pojawienie się w księgarni jej nowej książki zatytułowanej “Die Macht der Erinnerung” (“Potęga pamięci”). Książka co prawda jeszcze nie wzbudziła sensacji, ponieważ ukazała się trochę po cichu, ale już zaczynają pojawiać się jej pojedyncze komentarze, więc możemy oczekiwać, iż o pani Steinbach ponownie będzie bardzo głośno. Jak informuje PAP – autorka książki apeluje przede wszystkim o pielęgnowanie pamięci o “wypędzeniach” Niemców w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, ale też m.in. stawia tezy na temat ich motywów i pisze, że zbrodnie Hitlera nie mogą usprawiedliwiać przesiedleń.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26910 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]