Francuskie banki ukarane za zmowę

Aktualizacja: 2010-09-27 3:46 pm

Francuski Urząd Antymonopolowy nałożył karę w wysokości 385 mln euro na 11 banków. W latach 2002-2007 w ramach zmowy kartelowej niesłusznie pobierały opłatę za wymianę czeków.

Największe kwoty zapłacą dwie grupy finansowo-bankowe: BNP Paribas – 91 mln euro oraz największy bank Francji Credit Agricole – 82 mln euro. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w aferze brał udział również francuski Bank Centralny, Banque de France, na który nałożono grzywnę w wysokości 350 tys. euro.

W okresie od stycznia 2002 roku do lipca 2007 roku w ramach zmowy cenowej banki bezprawnie pobierały 4,3 centyma od 80% czeków wymienianych we Francji. Twierdziły, że pobieranie opłat pomoże zrekompensować koszty przechodzenia na nowy, cyfrowy system przekazywania czeków. Jednak Urząd Antymonopolowy oświadczył, że żadnych strat wskutek przejścia na nowy system banki nie ponosiły.

euronews/pn

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]