Francja: katolicy na celowniku profanatorów

Aktualizacja: 2010-09-25 9:16 pm

Co 48 godzin dochodzi do profanacji katolickich obiektów we Francji. Czytamy o tym w raporcie tamtejszej żandarmerii, która podała statystyki obrazujące przestępstwa przeciwko miejscom kultu w ubiegłym roku. Powywracane krzyże, nazistowskie graffiti na przedmiotach religijnych, zdewastowane groby, kaplice i kościoły, zniszczone obrazy święte, to tylko niektóre z czynów, jakim towarzyszy we Francji obojętność na antykatolicki wandalizm.

Według żandarmów do profanacji dochodzi najczęściej na katolickich cmentarzach, a następnie w małych kaplicach i kościołach. Według francuskich statystyk skala zjawiska narasta z każdym rokiem. A problem bynajmniej nie pojawia się tylko w dużych miastach. Na terenach wiejskich i podmiejskich zdewastowano 122 cmentarze i 34 miejsca kultu. Raport podkreśla, że ponad 80 proc. sprawców to nieletni mężczyźni. Przestępcy, zachęceni społecznym przyzwoleniem, decydują się na coraz bardziej spektakularne dewastacje. W lipcu ubiegłego roku we wnętrzu romańskiego kościoła w Echillais pod La Rochelle wandale urządzili motocyklowe rodeo, dewastując w trakcie zabawy drogocenny średniowieczny ołtarz.

se/ansa

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26804 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]