Niemiecki dziennik (opierając się na Gazecie Wyborczej) o Smoleńsku: Zbiorowa ucieczka od odpowiedzialności

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że w sprawie katastrofy smoleńskiej coraz wyraźniej umacnia się obraz zbiorowej ucieczki od odpowiedzialności tuż przed tragedią.

Zdaniem niemieckiego dziennika, ani polscy ani rosyjscy decydenci nie mieli odwagi wydać prezydenckiemu samolotowi zakazu lądowania w Smoleńsku. „Frankfurter Allgemeine” komentuje wczorajsze doniesienia „Gazety Wyborczej”, która napisała, że Rosjanie mimo fatalnych warunków pozostawili decyzję o lądowaniu stronie polskiej. „Niech lądują, może się uda” – miano zdecydować w Moskwie.

Niemiecki dziennik pisze, że gdyby te informacje się potwierdziły, to jednoznacznie wskazywałoby to na współodpowiedzialność rosyjskich służb za tragedię. Zdaniem gazety, wyjaśniałoby to również opieszałość Rosjan w śledztwie w sprawie ustalenia przyczyn katastrofy – po początkowo demonstrowanej otwartości i gotowości do współpracy.

Strona rosyjska najwyraźniej zrzuciła z siebie obowiązek zamknięcia lotniska w Smoleńsku, prawdopodobnie, aby uniknąć dyplomatycznych komplikacji – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Ale, jak dodaje, także na pokładzie samolotu nikt nie chciał podjąć decyzji, która mogła nie spodobać się prezydentowi. Decyzję przerzucono więc na pilotów.

„W ten sposób zarysowuje się obraz zbiorowej ucieczki od odpowiedzialności w chwilach poprzedzających tragedię” – czytamy w dzienniku z Frankfurtu.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/faz-o-smolensku-zbiorowa-ucieczka-od-odpowiedzialnosci | "FAZ" o Smoleńsku: Zbiorowa ucieczka od odpowiedzialności

Skip to content