Szef BOR kłamał ws. działań w Smoleńsku?

Aktualizacja: 2010-09-17 5:23 pm

10 kwietnia funkcjonariuszy BOR nie było na lotnisku w Smoleńsku podczas lądowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie było ich tam również 7 kwietnia, gdy lądował premier. Prokuratura podważa publiczne wypowiedzi szefa Biura.

Generał Marian Janicki po katastrofie smoleńskiej publicznie zapewniał, że podległe mu służby były obecne na lotnisku w Smoleńsku w momencie, gdy rządowy Tupolew lądował 10 kwietnia z polską delegacją na pokładzie. Jak ustaliły „Wiadomości”, jego słowa podważają ustalenia Prokuratury zajmującej się śledztwem ws. katastrofy.

W “Wiadomościach” TVP ujawniono zeznania oficerów BOR, według których Rosjanie nie zgodzili się na ich obecność na lotnisku w Smoleńsku. Dodawali, że w związku ze stanowiskiem Rosjan lotnisko w Smoleńsku nie zostało sprawdzone, a oni sami na polską delegację czekali w Katyniu.

– Zarówno w dniu 7 jak i 10 kwietnia 2010 r. funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu nie byli obecni na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. Przebywali wówczas w Katyniu. Na miejsce katastrofy udali się bezpośrednio po otrzymaniu telefonicznej informacji o katastrofie – głosi oświadczenie Prokuratury wysłane redakcji „Wiadomości”.

Premier Donald Tusk sprzeczności w zeznaniach szefa BOR i podległych mu ludzi nazwał „kontrowersjami”. – Na pewno poproszę o wyjaśnienie, jeśli chodzi o sprzeczności. Bo funkcjonariusze publiczni – czy to jest szef BOR-u czy funkcjonariusze – muszą mieć podobne informacje i podobny pogląd w sprawach, które ich dotyczą. W tej sprawie będę chciał, żeby mi wyjaśniono, na czym polega kontrowersja – mówił dziennikarzom. Jeśli generał Janicki będzie nadal obstawał przy swojej wersji może usłyszeć zarzuty ukrywania wiedzy przed prokuraturą.

Oprócz wyjaśnień dotyczących sprzeczności w zeznaniach oficerów BOR opinia publiczna powinna się również dowiedzieć, dlaczego strona rosyjska nie wpuściła naszych funkcjonariuszy na lotnisko w Smoleńsku akurat teraz. Jak twierdzi były szef Biura generał Mirosław Gawor, przy wizytach w poprzednich latach polska strona nie otrzymywała takich zakazów. W najbliższych dniach można oczekiwać pierwszej od 4 miesięcy konferencji prasowej generała Janickiego.

żar/Wpolityce.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26731 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]