Hamburg: Zniszczono polską tablicę

Aktualizacja: 2010-09-16 2:43 pm

Nieznani sprawcy porysowali twardym narzędziem tablicę upamiętniającą 6 tys. Polek i Polaków deportowanych po upadku Powstania Warszawskiego do obozu koncentracyjnego Neuengamme w Hamburgu. Zdewastowano grafikę w kształcie litery “P” z Kotwicą – symbol Polski Walczącej.

Jak poinformowała “Nasz Dziennik” Halina Wójcik-Morhoefer, działaczka Stowarzyszenia Polskich Kombatantów T.z w Hamburgu, nieznani sprawcy zniszczyli tablicę znajdującą się obok polskiego pomnika ofiar obozu w Neuengamme. Była ona poświęcona 6 tys. przywiezionym po upadku Powstania Warszawskiego Polakom, którzy później zostali zamordowani przez Niemców w obozie koncentracyjnym. Ogółem w czasie wojny więziono w nim 18 tys. Polaków – około 15 tys. mężczyzn i blisko 3 tys. kobiet. Pomnik i tablica ku czci Polaków – powiedziała działaczka Stowarzyszenia – powstały w 1999 roku z inicjatywy hamburskiej Polonii. Jest to pierwszy i jedyny pomnik ku czci Polaków deportowanych do Niemiec po upadku Powstania Warszawskiego – dodała. Tablicę porysowano bardzo mocno twardym przedmiotem, w taki sposób, że najprawdopodobniej będzie konieczna jej wymiana. Halina Wójcik-Morhoefer podkreśliła, że o incydencie zostały poinformowane: Polski Konsulat Generalny w Hamburgu, niemieckie Biuro Ochrony Zabytków, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz niemiecka policja. Polski pomnik ma formę granitowej płyty w kształcie kwadratu, na której umieszczone jest w trzech rzędach trzydzieści łupanych bloków granitowych.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 16 września 2010, Nr 217 (3843) -- [Org. tytuł: « Zniszczono polskÄ… tablicę»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26719 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]