Włoski rząd nie będzie finansował budowy nowych meczetów

Aktualizacja: 2010-09-2 10:09 pm

Włoski rząd nie zgodził się na wprowadzenie ustawy, która pozwalałaby przekazywać część wpływów podatkowych na utrzymanie starych i budowę nowych meczetów. Politycy argumentowali, że nie mogą tego zrobić, gdyż oznaczałoby to oficjalne uznanie islamu, który popiera poligamię i narusza prawa kobiet.

Projektodawcy ustawy proponują, by w związku z tym zwiększyć pulę funduszy państwowych na utrzymanie świątyń buddyjskich, hinduskich, prawosławnych i świadków Jehowy. Obecnie część pieniędzy podatników przeznaczanych jest na utrzymanie świątyń katolickich, judaistycznych oraz protestanckich.

Decyzja rządu oznacza, że nie będzie on finansował budowy nowych meczetów w kraju oraz nie będzie przeznaczał żadnych środków na utrzymanie już istniejących świątyń muzułmańskich.

Szacuje się, że we Włoszech żyje około 1,5 mln wyznawców Mahometa, do dyspozycji których jest ponad 130 meczetów. Jednak statystyki nie obejmują wielu muzułmanów, którzy znajdują się tam nielegalnie.

Decyzja w sprawie odmowy finansowania budowy świątyń muzułmańskich podjęta została tuż po skandalicznej wizycie libijskiego przywódcy, Muammara Kadafiego, który mówił podczas jednego z wykładów, że „cała Europa powinna przejść na islam” i zachęcał młode Włoszki do zamążpójścia za Libijczyków. Domagał się ponadto od rządów europejskich, by płaciły mu 5 mld euro rocznie za walkę z nielegalną emigracją ze swojego kraju.

Oburzenia wypowiedziami Kadafiego nie kryli niektórzy politycy, w tym Mario Borghezio z Ligi Północnej. W 2008 r. partia ta złożyła projekt ustawy, domagając się zaprzestania wydawania pozwoleń na budowę meczetów we Włoszech.

Według badań opinii publicznej 55,3 proc. Włochów uważa, że imigracja muzułmańska jest bardziej problematyczna niż imigracja z krajów chrześcijańskich. 39,7. proc. Włochów jest zdania, że powinno się muzułmanom zezwolić na swobodny kult i budowę nowych meczetów. 10 proc. jest zdecydowanie przeciw. Pozostała część respondentów uzależniła  decyzję od wyrażenia zgody przez muzułmanów na swobodny kult religii chrześcijańskich w ich krajach. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26502 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]